LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The review by the independent expert of the documents obtained at Mar-a-Lago is terminated by court order

2022-12-02 08:18:34, Kosova & Bota CNA

The review by the independent expert of the documents obtained at Mar-a-Lago is

A federal appeals court has halted an independent legal expert's review of documents seized from former President Donald Trump's Florida estate, removing a hurdle that the Justice Department said had delayed the criminal investigation into the retention of government information too much. secret.

The decision by a three-judge panel is a significant victory for federal prosecutors, clearing the way for them to use as part of their investigation all documents seized during an FBI raid at Mar-a-Lago on 8 August.

Gjykata hodhi poshtë argumentet e avokatëve të ish-presidentit Trump, të cilët kishin thënë se ish-presidenti kishte të drejtë që një i ashtuquajtur "ekspert i pavarur ligjor" të kryente një shqyrtim neutral të mijëra dokumenteve të marra nga prona e tij.

Në një kontroll të miratuar nga gjykata, agjentët e FBI-së sekuestruan në 8 gusht rreth 11,000 dokumente në rezidencën e zotit Trump në Mar-a-Lago, mes tyre rreth 100 të shënuara si të klasifikuara, kjo si pjesë e një hetimi penal mbi posedimin dhe mënyrën e trajtimit të dokumenteve qeveritare nga ana e ish-presidentit me përfundimin e mandatit të tij.

Attorney General Merrick Garland last month appointed a special prosecutor, Mr. Jack Smith, to take over the investigation, just three days after Mr. Trump announced he would run for president in 2024./VOA

Lajmet e fundit nga