LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Political prisoners in Belarus, in very serious condition

2022-12-02 20:30:21, Kosova & Bota CNA
Political prisoners in Belarus, in very serious condition
Belarusian dissident Maria Kolesnikova, who was sentenced to 11 years in prison

The International Association for Human Rights (IGFM) said on Friday that the situation of political prisoners in Belarus is very serious.

This association demanded that independent doctors visit the imprisoned member of the opposition, Maria Kolesnikova.

The 40-year-old dissident, one of the best-known names of the Belarusian opposition, has been sentenced to 11 years in prison in September 2021.

According to the IGFM, there are currently around 1,400 political prisoners in Belarus.

Selia e kësaj shoqate, e cila është e vendosur në qytetin gjerman, Frankfurtit, i bëri thirrje ministrisë së Jashtme gjermane për të mbështetur kërkesën e tyre për vizitë tek Kolesnikova.

Përveç kësaj, ata kërkuan që babai dhe avokati i saj të lejoheshin ta vizitonin atë.

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, shkroi në Twitter se regjimi në Minsk duhet të garantojë shëndetin e opozitares bjelloruse dhe ta lirojë atë.

"Angazhimi i saj ndaj demokracisë nuk është krim" tha Baerbock.

Kolesnikova ishte një ndër drejtueset e protestave mbarëkombëtare kundër zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të vitit 2020, në të cilat presidenti Alexander Lukashenka e shpalli veten fitues.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, e cila u detyrua të largohej nga vendi, Svyatlana Tsikhanouskaya, tha në shtator se Rusia nuk e sheh as Bjellorusinë e as Ukrainën si shtete të pavarura dhe sovrane.

Sipas saj, të dyja vendet duhet të luftojnë së bashku për të mbrojtur ekzistencën e tyre.

Lukashenka është një aleat i ngushtë i presidentit rus, Vladimir Putin, i cili e ka mbështetur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës nga Moska.

Tsikhanouskaya tha deklaroi atëherë se Lukashenka duhej ta mbështeste Rusinë pas pushtimit të Ukrainës, sepse Putini e mbështeti atë pas protestave masive kundër pretendimit të tij për fitore në zgjedhjet e manipuluara të vitit 2020.

Western countries have punished Belarus, like Russia, with an ever-growing list of harsh financial sanctions in response to the Kremlin's war on Ukraine and Belarus' efforts to aid the Russian occupation./ REL

Lajmet e fundit nga