LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"There is a leak of documents"/ Haradinaj in The Hague: The prosecution should apologize

2022-12-02 21:43:00, Kosova & Bota CNA
"There is a leak of documents"/ Haradinaj in The Hague: The
Nasim Haradinaj

The former vice-president of the Organization of Kosovo Liberation Army War Veterans, Nasim Haradinaj, has requested to be released from the indictment, as well as requested that the Special Prosecutor's Office of The Hague apologize for the humiliating behavior.

In his speech before the Appeals Panel, Haradinaj stated that he and Hysni Gucati signaled a leak of documents.

These documents are claimed to be in the Office of the Specialized Prosecutor and a full disclosure of the case has been requested to understand how they reached the organization's offices.

Ai ka kërkuar që kjo çështje të sqarohet deri në fund, duke nisur nga rrjedhja e dokumentacionit, kush e ka nxjerrë dhe kush i ka dërguar në zyrat e organizatës.

“Zotëri Holing (prokuror), nëse jeni i sinqertë e pranoni që eprori juaj Ëhiting pak më parë tha një gënjeshtër të madhe, që nuk ka pikëpyetje, këtu ka shumë pikëpyetje e disa pika habitore. Ne duam patjetër të zbardhet këtu sepse kur të zbardhen ne personalisht nuk na lidhë asgjë me kryesit e kësaj vepre, andaj ne duhet të lirohemi tërësisht nga aktakuza dhe prokurori të kërkojë falje për sjelljet abuzive, poshtëruese, të pamoralshme dhe të pajustifikuara në baza juridike e njerëzore”, ka thënë Haradinaj.

Hardinaj gjithashtu është shprehur se Prokuroria nuk ka bërë një punë profesionale dhe se gjykimi ka qënë i njëanshëm.

“Fuqishëm besoj se ne kemi kryer detyrën më të devotshme si qytetar të Kosovës, në aspektin e interesit publik, por edhe të atij ndërkombëtar ku duke sinjalizuar për rrjedhjet e pakuptimta nga kjo prokuroi e ku pos mediave ne kemi informuar edhe zyrat e ZPS-së dhe hetuesit e tyre në Kosovë duke e ruajtur edhe një kopje për ta, ZPS i dha vetës afat 24 orësh për të marrë atë material sepse nuk u ngutej t’i merrnim më herët”, ka thënë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga