LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosovo-Serbia agreement/ Chief negotiators, "head-to-head" meeting on April 4

2023-03-29 10:29:00, Kosova & Bota CNA
Kosovo-Serbia agreement/ Chief negotiators, "head-to-head" meeting on
Illustrative photo

The meeting of the chief negotiators of Kosovo and Serbia has been scheduled for Tuesday, April 4, European Union officials have confirmed.

The Deputy Prime Minister of Kosovo, Besnik Bislimi, and the Head of the Office for Kosovo in the Government of Serbia, Petar Petkovic, will go to Brussels next week to "discuss the next steps in the implementation of the Agreement on the way to the normalization of relations between Kosovo and Serbia ", European officials have said.

Të hënën, më 28 mars, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë se ky takim do të organizohet me ftesë të ndërmjetësuesit të dialogut, Mirosllav Lajçak.

Takimi i negociatorëve kryesorë është i pari pas takimit në Ohër, ku kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, kanë arritur pajtueshmëri për zbatimin e Marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve.

Kurti dhe Vuçiq janë pajtuar për tekstin e Marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve, më 27 shkurt.

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borell, ka raportuar për rezultatin e takimit në Ohër, para ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së, si dhe para udhëheqësve të shteteve të bllokut evropian.

At the summit held on March 23 and 24 in Brussels, EU leaders welcomed the agreement reached by the leaders of Kosovo and Serbia, and called on both parties to "fulfill their obligations quickly and in good faith." ".

With the mediation of the EU and the support of the USA, the two countries have been in negotiations for the normalization of relations since 2011.

They have reached dozens of agreements, but most of them have not been implemented and the parties have blamed each other for stagnation./ Rel 

Lajmet e fundit nga