LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Biden, calls on Netanyahu to abandon the plan for changes in the judiciary

2023-03-29 07:30:00, Kosova & Bota CNA
Biden, calls on Netanyahu to abandon the plan for changes in the judiciary
Illustrative photo

US President Joe Biden called on Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu on Tuesday to abandon a plan to reform the judiciary that would shrink the powers of this system and strengthen government control over it.

The call provoked the reaction of the Israeli leader who said that he does not make decisions based on external pressure.

Mr Netanyahu postponed plans for the changes on Monday after tens of thousands of people took to the streets to protest. The White House had initially said that Mr. Netanyahu should seek a compromise on this issue.

Por zoti Biden shkoi më tej në përgjigje të gazetarëve të martën. "Shpresoj që ai të heqë dorë prej tij," tha zoti Biden, duke iu referuar planit që do t'i jepte qeverisë izraelite kontroll më të madh mbi emërimet në Gjykatën e Lartë të vendit.

Kryeministri Netanjahu reagoi menjëherë duke lëshuar një deklaratë.

"Izraeli është një vend sovran që i merr vendimet me vullnetin e popullit të tij dhe jo bazuar në presionet nga jashtë, përfshirë edhe miqtë tanë më të mirë," tha ai.

Zoti Netanjahu tha se administrata e tij po përpiqej të bënte reforma "me një konsensus të gjerë".

"Unë e njoh Presidentin Biden ptej më shumë se 40 vjetësh dhe e vlerësoj angazhimin e tij ndaj Izraelit," tha ai.

Ai tha se aleanca Izrael-SHBA është e pathyeshme "dhe i tejkalon gjithmonë mosmarrëveshjet e herëpashershme mes nesh.

"My administration is committed to strengthening democracy by restoring the proper balance between the three branches of government, which we are trying to achieve through a broad consensus," Mr. Netanyahu said./ Voa

Lajmet e fundit nga