LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Accused of espionage/ Poland detains a foreign citizen

2023-03-27 13:24:00, Kosova & Bota CNA

Accused of espionage/ Poland detains a foreign citizen

Poland has detained a foreign national accused of spying for Russia, prosecutors said Monday.

This NATO member state is increasingly being targeted by Russian intelligence services.

The war in Ukraine has further soured relations between Poland and Russia, as Warsaw has said it is the constant subject of Russian espionage and disinformation.

Prosecutors in the northern Polish city of Gdansk said in a statement that the suspect was detained on March 21.

“Gjetjet për rastin tregojnë se i dyshuari ka vepruar në të mirë të inteligjencës ruse duke mbledhur informacione… në infrastrukturë kritike në rajonet Pomeranian dhe Kuyavian”, kanë thënë ata.

“Informacioni i mbledhur u është dorëzuar shërbimeve ruse të inteligjencës”, është thënë në deklaratë.

Ky arrestim vjen pasi Polonia e ka shkatërruar një rrjet rus të spiunimit, i cili ka qenë duke përgatitur akte të sabotazhit, si dhe ka vëzhguar linjat hekurudhore në Ukrainë.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

As a result of the war, thousands of people have died and millions more have been displaced from their homes./ REL

Lajmet e fundit nga