LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Defeat of Moscow/Zelenskyy: Guarantee against new aggressions and crises

2023-03-26 17:21:00, Kosova & Bota CNA

Defeat of Moscow/Zelenskyy: Guarantee against new aggressions and crises

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy says that Russia's large-scale defeat will be a guarantee against aggression and other crises.

Meanwhile, footage released by the Ukrainian military shows extensive destruction in residential areas of the besieged city of Bakhmut.

Ukrainian military leaders say they have blunted the Russian offensive around the city. On Saturday, President Vladimir Putin announced Russia's plans to deploy tactical nuclear weapons in neighboring Belarus.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha të shtunën se mundja e Rusisë do të ofronte garanci të besueshme kundër agresioneve dhe krizave të reja.

“Kremlini po humbet në përpjekjet e tij për të skllavëruar shpirtërisht popullin tonë”, tha Presidenti Zelenskyy.

Udhëheqësi ukraina tha se në bashkëpunim me Gjykatën Penale Ndërkombëtare, drejtësia ukrainase po bën gjithçka për të siguruar mbajtjen përgjegjës të kriminelëve rusë të luftës, siç u shpreh ai.
Ndërkohë pamjet filmike të publikuara nga ushtria ukrainase tregojnë shkatërrimet masive të qytetit lindor Bakhmut.

Gjenerali ukrainas Valery Zaluzhniy thotë se situata atje është stabilizuar. Agjencia e lajmeve Reuters ishte në gjendje të verifikonte vërtetësinë e pamjeve por jo kohën kur ishin regjistruar.

Gjenerali Valery Zaluzhniy tha se forcat ukrainase e kanë ulur ritmin e ofensivës ruse përreth qytetit Bakhmut, një objektiv i rëndësishëm i përpjekjeve të Moskës për të marrë plotësisht kontrollin e rajonit të industrializuar të Donbasit.

Ndërkohë Presidenti Vladimir Putin njoftoi të shtunën planet për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi. Udhëheqësi rus tha se masa vjen si reagim ndaj vendimit të Britanisë për t’i dhënë Ukrainës predha tankesh me përmbajtje uraniumi të varfëruar.

"Tashmë kemi transferuar në Bjellorusi sistemet tona të njohura, Iskander që janë shumë efikase. Më 3 prill fillojmë trajnimin e ekipeve dhe më 1 korrik do të përfundojë ndërtimi i objektit special ku do të mbahen armët taktike bërthamore”.

Tactical nuclear weapons are used on the battlefield and have a short range and less damage compared to the much more powerful nuclear warheads that are placed on long-range missiles.

President Putin said that by deploying its tactical nuclear weapons in Belarus, Russia was following the example of the United States, hinting that the United States has nuclear weapons in several European countries and Turkey./ REL

Lajmet e fundit nga