LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Myanmar's military chief vows to crush resistance

2023-03-27 08:19:00, Kosova & Bota CNA
Myanmar's military chief vows to crush resistance
Illustrative photo

The leader of Myanmar's military government, Min Aung Hlaing, has vowed to deal firmly with what he has deemed "acts of terror" by armed resistance groups.

He has also accused countries that criticize his regime of supporting terrorism in Myanmar - also known as Burma.

Since gaining power in 2021 – through a coup – the army continues to be involved in a bloody civil war against resistance groups.

As a result of this conflict, tens of thousands of people have died and more than a million others have been displaced.

Mirëpo gjenerali Aung Hlaing, i cili e ka bërë një deklarim të rrallë në kryeqytet, ka thënë se “forcat e armatosura të Mianmarit nuk do t’i ndalin luftimet ndaj atyre që e kundërshtojnë regjimin”.

Udhëheqësi 66-vjeçar ka thënë se gjendja e luftës është shpallur në këtë shtet për të luftuar "terroristët që synojnë të shkatërrojnë interesat e popullit”.

Ai ka paralajmëruar edhe mbajtjen e zgjedhjeve, dhe që pushtetin do ta marrë “partia fituese”, ndonëse është e paqartë kur mund të ndodhë diçka e tillë, duke marrë parasysh konfliktin.

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara kanë prezantuar sanksione të reja ndaj Mianmarit, duke shënjestruar furnizimet me kerozinë, pas sulmeve ajrore të ushtrisë në zonat me popullsi civile.

While the US and other Western countries have sanctioned the military regime in Myanmar several times, this country continues to enjoy the support of Russia and China./ Rel

Lajmet e fundit nga