LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

German Minister: The reconstruction of Ukraine must begin

2023-03-27 14:51:00, Kosova & Bota CNA

German Minister: The reconstruction of Ukraine must begin

The German Minister for Development, Svenja Schulze, has said that preparations should begin for the reconstruction of Ukraine and the repair of war damage.

She made these statements at a press conference with the Ukrainian ambassador, Oleksii Makeiev.

"Anyone who believes in a better future, who works in this direction, will experience these difficult times more easily", said Schulze as he presented an online platform with the aim of providing assistance to organizations for aid, the private sector and other initiatives.

“Nga përvojat e rindërtimit në gjithë botën, ne e dimë që përgatitja e mirëfilltë është jashtëzakonisht e rëndësishme, ashtu që ndihma emergjente të përshtatet me nevojat afatgjate të rindërtimit”, ka thënë Schulze.

Krijimi i një faqeje të përbashkët në internet synon të jetë pikë kontakti për të gjithë ata që dëshirojnë të kontribuojnë në rindërtim.

“Dëmi i shkaktuar nga pushtimi rus është i madh dhe aktualisht arrin në 135 miliardë dollarë”, ka thënë Makeiev.

Sipas tij, Ukrainës do t’i duhen më shumë se 400 miliardë dollarë, ka shtuar ai.

Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve, Makeiev ka thënë se Ukraina do të garantojë shfrytëzim të mirë të fondeve dhe do ta luftojë korrupsionin.

Schulze ka thënë se puna e autoriteteve ukrainase për luftim të korrupsionit është e vërejtshme.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Russian President Vladimir Putin calls the war a "special military operation" to demilitarize Ukraine.

The West has responded to Russia, hitting the economy of this country with harsh sanctions.

As a result of the war, thousands of people have died and millions more have been displaced from their homes. /REL

Lajmet e fundit nga