LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sofia raises doubts/ Does Moscow have a hand in bomb threats in Bulgarian schools?

2023-03-28 17:51:35, Kosova & Bota CNA

Sofia raises doubts/ Does Moscow have a hand in bomb threats in Bulgarian

Bulgarian authorities said they suspect Russia may be behind bomb threats being made in Bulgarian cities, which they say are aimed at disrupting elections, which will be held this Sunday.

Dozens of schools were closed on March 28 in three cities - Sofia, Varna and Burgas - after bomb threats.

This is the second day that schools have received such threats through emails and phone calls. Schools suspended classes and evacuated students.

Ministria e Brendshme e Bullgarisë tha se dyshon se Rusia mund të qëndrojë pas një mashtrimi që synon të prishë procesin e votimit, meqë shumica e qendrave të votimit janë të vendosura nëpër shkolla.

Sofia raises doubts/ Does Moscow have a hand in bomb threats in Bulgarian

Ministri i Brendshëm në detyrë i Bullgarisë, Ivan Demerxhiev, tha se kërcënime të ngjashme janë dërguar më parë edhe në shkolla tjera evropiane.

Bullgaria, aktualisht, e ka Parlamentin e shpërbërë dhe më 2 prill do t’i zhvillojë zgjedhjet parlamentare, të cilat janë zgjedhjet e pesta të parakohshme në dy vjet.

Ndryshe, Maqedonia e Veriut që nga tetori i vitit të kaluar po përballet me alarme për vendosje të bombave nëpër institucione të ndryshme, kryesisht në shkollat fillore dhe të mesme.

At the beginning of March, the Minister of Internal Affairs, Oliver Spasovski, said that bomb threats, in addition to Macedonian territory, also come from abroad, namely from Russia and Iran./ REL

Lajmet e fundit nga