LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

US aircraft carrier joint military exercises with South Korea

2023-03-27 18:09:53, Kosova & Bota CNA

US aircraft carrier joint military exercises with South Korea

A US nuclear-powered aircraft carrier and its attack aircraft began joint exercises today in international waters with South Korean warships.

The drill by the two allies comes hours after North Korea launched two short-range ballistic missiles.

The US aircraft carrier USS Nimitz, one of the world's largest warships, today joined joint naval exercises with South Korea in international waters near the southern island of Jeju.

Stërvitjet vijnë ditën kur Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në brigjet e saj lindore, tha ushtria e Koresë së Jugut. Prova me raketa nga Koreja e Veriut, mendohet të ishin planifikuar për të përkuar me mbërritjen e aeroplanmnajtëses amerikane.

Lëvizja e Phenianit shihet si reagim ndaj stërvitjeve në rritje të dy aleatëve, Uashingtonit dhe Seulit.

Luftanija amerikane pritet të mbërrijë të martën në bazën detare në Busan, ankorimi i saj i parë në Korenë e Jugut në gati gjashtë vjet, për të shënuar 70 vjetorin e aleancës, tha ministria jugkoreane e mbrojtjes.

Në shtator, një tjetër aeroplanmbajtëse, ajo USS Ronald Reagan vizitoi portin.

Admirali Christopher Sweeney, komandant i aeroplanmbajtëses, nuk dha hollësi mbi metodat përmes së cilave ata vërejnë ose mund të përgjigjen ndaj provave me raketa të Koresë së Veriut, por tha se janë të mirëinformaur rreth aktiviteteve të Phenianit.

"Nuk ndihem i kërcënuar ose i shqetësuar nga Koreja e Veriut. Ne jemi të përgatitur dhe ndajmë shumë informacione me Republikën e Koresë dhe forcën tonë të përbashkët. Shqetësimi im i vetëm si komandant, është kthimi i sigurt i trupave në shtëpi, siç u kam premtuar”, thotë ai.

Anija luftarake USS Nimitz funksionon si qendër komande dhe kontrolli për mbledhje informatash përmes hapësirës dhe detit.

I pyetur mbi thirrjet në rritje të Koresë së Jugut për vendosjen e përhershme të burimeve strategjike amerikane Admirali Sweeney tha:

"Shtetet e Bashkuara kanë çdo ditë në gjendje gatishmërie burime strategjike që mund të dislokohen. Ne mund të vazhdojmë me vendosjen e këtyre burimeve dhe do ta bëjmë. Ne vërtet duam të mbështesim sigurinë ndërkombëtare dhe qëllimet e përbashkëta globale, në mënyrë që të gjithë të përparojmë. Ky është mesazhi ynë”, tha Admirali Sweeney.

Në Korenë e Jugut ndodhen rreth 28 mijë e 600 trupa amerikane.

Stërvijet synojnë të prëmirësojnë kapacitetet parandaluese ushtarake të Shteteve të Bashkuara, veçanërisht të forcave bërthamore, për të penguar sulmet ndaj aleatëve të saj, mes kërcënimeve në rritje të Koresë së Veriut, tha një zyrtar i marinës së Koresë së Jugut.

Pheniani i sheh stërvitjet e Shteteve të Bashkua me Korenë e Jugut, si përgatitje për sulm. Seuli dhe Uashingtoni thonë se stërvijet kanë për qëllim mbrojtjen.

In recent weeks, North Korea has stepped up its military tests, particularly tactical nuclear ones, by launching sea-launched missiles and testing what it called a nuclear-capable underwater attack drone.

The US Indo-Pacific Command said the latest tests did not pose an immediate threat, but highlighted the destabilizing impact of Pyongyang's illegal nuclear programs.

US and South Korean officials have warned for nearly a year about the possibility of North Korea conducting what would be its first nuclear test by 2017./ VOA

Lajmet e fundit nga