LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Germany delivers 18 Leopard 2 tanks to Ukraine

2023-03-27 20:41:00, Kosova & Bota CNA

Germany delivers 18 Leopard 2 tanks to Ukraine

Ukraine's armed forces have received 18 modern Leopard 2A6 main battle tanks from Germany, Chancellor Olaf Scholz confirmed Monday during a media conference with Dutch Prime Minister Mark Rutte in Rotterdam.

"We delivered, just as announced," Scholz said.

For security reasons, German government institutions had not made public anything about the transport of the tanks

Më 25 janar, pas një beteje të gjatë politike të brendshme, Qeveria e Gjermanisë u pajtua për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë dhe për të lejuar vendet e tjera evropiane të dërgonin të tyret, pas disa javësh debat intensiv dhe presion në rritje nga aleatët.

Polonia ishte shteti i parë që në fillim të marsit dërgoi 4 tanket e para Leopard 2 në Ukrainë.

Kievi ka muaj që kërkon tanke luftarake, për të luftuar forcat ruse që e kanë nisur luftën në këtë shtet.

Përveç Polonisë dhe Gjermanisë, edhe shtetet e tjera evropiane i kanë premtuar Ukrainës tanket Leopard 2. Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara janë zotuar se do të dërgojnë në Ukrainë tanket e fuqishme Abrams.

The US Secretary of Defense, Lloyd Austin, said on March 13 at a virtual meeting of the so-called Ramstein group of dozens of countries that have provided arms to Kiev, that a total of nine countries have pledged to supply Ukraine with 150 Leopard tanks./REL

Lajmet e fundit nga