LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Russia's call for an international investigation into the Nord Stream gas pipeline explosion fails

2023-03-28 21:24:01, Kosova & Bota CNA

Russia's call for an international investigation into the Nord Stream gas

A resolution submitted by Russia to the United Nations on Monday calling for an international investigation into possible sabotage last year on the Nord Stream gas pipeline failed to win the support of the Security Council. This has led to more rhetoric between the US and Russian envoys.

"I think that after today's vote, the suspicion of who is behind the act of sabotage in the Nord Stream gas pipeline is quite clear," said Russian representative Vassily Nebenzia.

Projekt-rezoluta e Rusisë mori vetëm tre vota pro - nga ajo vetë, Kina dhe Brazili. 12 anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit abstenuan. Një projekt-rezolutë ka nevojë për të paktën nëntë vota pro dhe asnjë veto nga anëtarët e përhershëm për t'u miratuar.

"Dua t'ju kujtoj disa fakte themelore, në sytë e të gjithë botës. SHBA dhe aleatët e saj kanë bërë gjithçka që munden për të siguruar që të mos ketë hetim ndërkombëtar për atë që ndodhi me gazsjellësin Nord Stream në shtator," tha diplomati Nebenzia pa dhënë prova.

I dërguari i SHBA-së u kundërpërgjigj, duke thënë se Moska po kërkon të diskreditojë hetimet e brendshme të vazhdueshme për shpërthimin dhe të paragjykojë përfundimet e tyre.

Që kur ndodhën sulmet, Rusia ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për kryerjen e tyre”, u tha anëtarëve të këshillit i dërguari amerikan Robert Wood. “Me këto komente, ishte shumë e qartë se Rusia nuk ishte e interesuar për një hetim të paanshëm. Tashmë e kishte vendosur se kush ishte fajtori. Rusia thjesht po luan politikë”.

Rusia ka shfrytëzuar vazhdimisht komentet publike që Presidenti Joe Biden bëri vetëm disa javë përpara se Kremlini të niste pushtimin e tij në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar, duke thënë se nëse pushtimi vazhdon, “nuk do të ketë më një gazsjellës Nord Stream 2. Ne do t'i japim fund".

Ndërmjet 26 dhe 29 shtatorit 2022, shpërthimet shkaktuan katër rrjedhje në gazsjellësin Nord Stream 1 dhe 2, të cilat kalojnë përgjatë dyshemesë së Detit Baltik dhe që Rusia i përdor për të furnizuar Evropën me gaz.

Dëmi ndodhi në brigjet e Suedisë dhe Danimarkës, të cilët thanë se të paktën dy shpërthime nënujore ndodhën më 26 shtator duke dëmtuar tubacionet e Nord Stream 1 dhe 2, e duke shkaktuar "rrjedhje të mëdha" të gazit natyror me një rreze disa qindra metra të gjerë.

Autoritetet daneze, suedeze dhe gjermane po kryejnë hetime të vazhdueshme për sulmet. Raportet paraprake zbuluan se "shpërthimet e fuqishme" dhe "sabotazhi i rëndë" shkaktuan dëmin.

Në rezolutën e propozuar, Rusia donte që Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres të krijonte një komision ndërkombëtar hetimor të pavarur për të hetuar të gjitha aspektet e sulmeve, përfshirë identifikimin e "autoreve, organizatorëve dhe bashkëpunëtorëve".

Disa anëtarë të këshillit thanë se një hetim shtesë nuk do të ishte i dobishëm tani dhe kërkuan të pritej për rezultatet e atyre kombëtare. Të tjerë sugjeruan që të vendoset një afat për përfundimin e hetimeve kombëtare, duke thënë se ato nuk duhet të jenë të hapura.

Disa vende perëndimore vunë në dukje interesin e Rusisë për sigurinë e infrastrukturës kritike.

" Russia's apparent concern for civilian infrastructure is hard to take seriously in the context of its relentless assault on Ukraine's civilian infrastructure over the past year ," said Britain's deputy ambassador, James Kariuki. " This cynical aggression must be stopped "./ VOA

Lajmet e fundit nga