LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nashville shooting/ The gunman hid the weapons in his parents' house

2023-03-29 08:15:00, Kosova & Bota CNA
Nashville shooting/ The gunman hid the weapons in his parents' house
Illustrative photo

The gunman who killed six people at a US school in Nashville, Tennessee, bought seven guns legally and hid them at home, police said.

Investigators have said that the suspect's parents believed that the 28-year-old had no weapons and never realized that she hid them somewhere in the house.

Six people, including three children aged nine, have died as a result of the attack at Covenant School.

Three school workers were also among the dead. The suspect was "under medical care for an emotional disorder", the police said.

Shteti amerikan, Tenesi nuk ka ligje që i mundësojnë policisë të konfiskojë armë nga të dyshuarit e dhunshëm.

Pavarësisht një hapësire të tillë ligjore, policia ka thënë se do t'i konfiskonte armët, nëse autoritetet do të kishin ndonjë paralajmërim që e dyshuara përbën kërcënim.

Policia ka biseduar me prindërit e të dyshuarës, Audrey Hale, e cila është vrarë më pak se 15 minuta pasi ka nisur sulmi.

Hale, e cila e ka identifikuar veten si transgjinore dhe ka qenë nxënëse e asaj shkolle, ka qenë e armatosur me tri armë, përfshirë një pushkë gjysmë-automatike.

Policia ka thënë se sulmuesja nuk e ka shënjestruar asnjë person në veçanti, mirëpo e ka shënjestruar “shkollën, ndërtesën e kishës”.

The attack marks the 131st mass shooting in the United States this year, according to the non-governmental organization Gun Violence Archive, which collects data on gun violence.

Lajmet e fundit nga