LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The court acquits the robbers of the property in Dhërmi, the woman in tears: My husband left me a will that…

2022-06-23 21:14:00, Denoncim CNA
The court acquits the robbers of the property in Dhërmi, the woman in
Denunciation and Stop

Ilia and Marko Koka long ago denounced in "Stop", how their cousin, Elidon Gjikoka, who had rented their property and some tourist facilities by the sea in Dhërmi, robbed him with forged documents and bribes.

The whole procedure took place in Vlora and the final confirmation was received from Tirana. A few days after "Stop" broadcast this case, one of the Koka brothers, Marko, passed away.

“Burri im ha dhe, nga cështja e tij. Më tha, ma la amanet, unë e hapa gjyqit o grua, unë do ndërroj jetë nuk jam më për këtu, por ti do e ndjekësh bashkë me vëllain tim derisa të marrësh pronën në dorëzim… pronën tonë”, është shprehur gruaja e së ndjerës.

Në Prokurorinë e Tiranës u regjistrua procedimi penal për Elidon Gjikokën, i cili u shpall në kërkim ndërkombëtar dhe sipas informacioneve, ndodhet në Angli me familjen e tij.

Për këtë çështje hetoi paralelisht edhe prokuroria e Vlorës. Prokurori Ervin Karanxha paralajmëroi, se shumë shpejt do të kishte rezultate konkrete mbi të gjithë personat e përfshirë në tjetërsimin e pronës. Në seancën paraprake, gjyqtari Enkel Peza hoqi përgjegjësitë penale për të gjithë ata, që çuan dy prokuroritë. 

Prokurori i Vlorës, Albert Kuliqi, ka favorizuar të akuzuarit, që vetë ai kishte dërguar në gjykatë si të pandehur, duke mos e apeluar vendimin e gjyqtarit Peza.

“Çuditërisht në proces gjyqësor, prokurori ka hequr dorë nga akuza që ishte ngritur nga Prokuroria Tiranë që kishte të bënte me veprën penale të vjedhjes me anë të mashtrimit. Që këtu kemi dyshime të rënda për veprime korruptive në këtë rast”, tha avokati Arben Llangozi.

Me lehtësimin e situatës, si për t’i vënë kapakun dosjes edhe Apeli Vlorë, gjyqtari Laurent Fuçia, ka zëvendësuar pa asnjë lloj argumenti ligjor, masën e arrestit të shtëpisë në detyrim paraqitjeje për Elidon Gjikokën.

"In the Court of Appeals, Judge Laurent Fuçia replaced the measure of the citizen Elidon Gjikoka, about 2 months after the implementation of the first measure, from house arrest to forced appearance, without any reason, without any motive. This is another criminal act committed by this judge. Elidon Gjikoka has stolen the property and is holding this property with corrupt actions. There are a number of actors who are in the Court of Vlora who have committed criminal acts. They were made together with the thief Elidon Gjikoka ", said the lawyer Llangozi./tvklan.al

Lajmet e fundit nga