LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Furgoni përplas motoçikletën/ Ekspertiza nxjerr viktimën fajtor

2023-11-28 22:31:56, Denoncim CNA

Furgoni përplas motoçikletën/ Ekspertiza nxjerr viktimën

“Stop” u ndal në një aksident të ndodhur në 7 Mars 2023 në Durrës. Sipas pamjeve filmike, që “Stop” ka siguruar, shihet një furgon i bardhë, që ndryshon korsi, pa hapur sinjal dhe përplas një motoçikletë.

Për fat drejtuesi i motoçikletës shpëton, por mbetet i dëmtuar.

“Pas përplasjes nuk mbaj mend asnjë gjë, mbaj mend vetëm goditjen e aksidentit, pastaj vetëm kur jam zgjuar në sallë të operacionit. Kam pasur thyerje në këmbë, dëmtime, qepje, çarje, tre të qepura në kokë, dora në allçi. Personi që është e kam komshi. Ka dashur të kthehet majtas që të hyjë tek biznesi i tij. Ai nuk ka parë fare. Unë që nga larg ia kam bërë me drita dhe jam munduar edhe me e shmang se duket edhe nga pamjet filmike që më spostohet motoçikleta dhe kam ikur pastaj që jam përplasur në cep të furgonit. Ai ka ndaluar pastaj në moment që ka bërë motori bam, s’ka bërë ndalesë fare.

Kam qenë pa skafandër e pranoj dhe kam qenë mbi normat e lejuara. Ekspertët e kanë nxjerrë 67 (km në orë) në fillim. Tani eksperti që kam marrë unë tani, privati e ka nxjerrë 55 kilometra në orë”, tha ai.

Ai deklaron se OPGJ në Durrës nuk ka marrë kamerat e biznesit pranë zonës së aksidentit, duke i hapur rrugë ekspertit autoteknik Evald Jaho.

“Kur ka ardhur inspektori i policisë e kam pyetur atë për pamjet filmike, që tha që keni marrë pamje filmike, jo më kanë thënë që nuk ka pamje filmike”, shprehet denoncuesi.

Denoncuesi: Kamerat e sigurisë më kanë thënë, që Tani nuk i ka marrë dhe t’i ketë çuar në gjykatë. A s’i ke marrë kamerat e lokalit?!

OPGJ: S’i kam marrë unë. Unë ta kam thënë që në fillim, që s’i kam marrë unë…kamerat ata më thanë, që nuk punon, aty tek ai lokali ata më thanë “kamera nuk punon”…Unë… nuk m’i dhanë kamerat…

Denoncuesi: Po aksident. Si nuk i merr kamerat? Si më erdhe mua sa hapa sytë? Ti s’paske kohë për kamerat…

OPGJ: Nuk funksionojnë, më thanë…

Denoncuesi: Me llafin e atyre bazohesh gjithmonë?!

OPGJ: Po tashi unë në shtëpinë tate, hyj dot…? Kur thua ti s’punon, s’punon, hajde mirupafshim..!

Denoncuesi: Po nuk hyri policia në shtëpi o Tan, do hyj unë?!

OPGJ: Ai ta qiti kamerën, ka nxjerrë kamerat, ai ka menduar, që është në favorin e atij, por që s’është në favorin e atij. Shko ik, ankimoje, o vëlla..!

Dyshohet, se eksperti ka ndryshuar totalisht dinamikën e aksidentit duke nxjerrë fajtor të dëmtuarin, megjithëse ai ishte në rrugën e vet kur iu ndërpre rruga nga furgoni i bardhë, i drejtuar nga Sokol Abazi.

Complainant: The lawyer who received a letter from the court told me that he found you guilty and we better close the case as soon as possible, he said. I believe that the lawyer will also have intervened in that event. He took it for granted, he wanted to close it as soon as possible for a minor injury.

Journalist: Even the lawyer that you reconciled played with two gates?

Complainant: Even the lawyer, I believe, had a lot to do with that case.  

The accident victim faces the expert, who does not know how to justify himself, when he looks at the footage of the accident that is not in his report.

The whistleblower: Look at this act-expertise!

Expert Evald Jaho: What is this? Did I do this?

Declarant: You did this, you found me guilty.

Expert Evald Jaho: Yes, what do you want from me now?!

Reporter: Can you see the one? I also have the footage.

Expert Evald Jaho: No, what do you want from me now?

Whistleblower: How do you go about it now? Have you seen this?

Expert Evald Jaho: Oh, don't tell me this..!

Reporter: Turn off the cameras for a second...!

Expert Evald Jaho: Once again: Don't talk to me like that!

Reporter: Why not? 10 thousand Euros were paid in damages, things, which I paid in hospitals. Who pays for these?

Expert Evald Jaho: Again and again, don't talk to me like that!

Complainant: When you came to Durrës, shouldn't you have called the injured party as well?

Expert Evald Jaho: Now you are teaching me?! Once again, are you holding me accountable?

Complainant: Yes, I am holding you accountable, because I am the injured party.

Expert Evald Jaho: Only the prosecution is holding me accountable.

Complainant: I am also asking you, because I am the injured party.

Expert Evald Jaho: If you continue to persist, I will take you, take you to the prosecutor's office...

Complainant: How are you going to take me to the prosecutor's office? Yes very well. Let's go, whenever you want to the prosecutor's office! I'm the only one to blame here, where am I to blame here!

Expert Evald Jaho: I don't know at all, I don't enter into this conversation...

Complainant: You examined these yourself, you took these things...

Expert Evald Jaho: If they call me to the prosecutor's office, I will clarify these things.

Complainant: Why do you not give an account in front of you?

Expert Evald Jaho: No, no! At all!

Complainant: Normal, because if you take the coffee, the other person is guilty, the injured party.

Expert Evald Jaho: I gave you more clarifications, more than necessary./tvklan

Lajmet e fundit nga