LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Ja ku i dërgoi 13 milionë euro inceneratori i Tiranës

27 Shkurt 2024, 22:23, Denoncim CNA
Këlliçi nxjerr dokumentin/ Ja ku i dërgoi 13 milionë euro
Drejtuesi politik i PD-së për Tiranën, Belind Këlliçi

Drejtuesi politik i PD-së për Tiranën, Belind Këlliçi, ka publikuar një dokument në lidhje me pagesat që kanë marrë njerëzit e inceneratorit të Tiranës për pagesa të pakryera.

Sipas dokumentit, kompania e inceneratori të Tiranës ka shpërndarë 13 milionë euro në 4 kompani për shërbime të pakryera.

Kompanitë që kanë marrë para janë “ITS”-ja e Klodian Zotos, kompania “De Mare” që ka fituar “Eco Park”-un në Durrës, “Hydros Air Waste Water” dhe “Meme”.

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Ja ku i dërgoi 13 milionë euro

“Para pak ditësh është bërë publik bilanci i vitit 2022 për inceneratorin e Tiranës. Mënyra se si janë zhdukur paratë, meqë SPAK nuk di se ku kanë shkuar paratë.

Këtu kemi disa pagesa për disa punë të parapaguara dhe të pakryera. Rezulton se subjekti ‘De Mare’ është paguar 1.4 milionë euro për punë të pakryera. Incenerator nuk ka në landfill.

Por kush është kompania? Kompania ‘De Mare’ është e njëjta kompani që ka fituar Eco Parkun në Durrës, me firmën e Edi Ramës. Është e njëjta kompani që i jepte 7 mln euro shoferit të Mirel Mërtirit.

Pra, kompania e dytë ka ITS-ja ka marrë 12 mln euro nga inceneratori, për punë të pakryera. Vetëm në vitin 2022 i janë dhënë Klodian Zotos 12 mln euro për punë të pakryera. Në cilin vend të botës janë ndeshur prokurorët me këto lloj dokumentesh. Nëse kanë vullnet këtu i kanë të gjitha”, tha Këlliçi./ CNA

Lajmet e fundit nga