LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjerimi i BE-së në 2030/ Rama: Autobus i ngadaltë, pasagjerët e Ballkanit do të dinë të durojnë

31 Gusht 2023, 12:52, Aktualitet CNA

Zgjerimi i BE-së në 2030/ Rama: Autobus i ngadaltë,

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, ka propozuar që BE të nisë zgjerimin e saj në vitin 2030.

Komisioneri Oliver Varhelyi, përmes një reagimin në "Twitter" është shprehur se e mirëpret propozimin e Këshillit të Evropës që do të angazhohet më në fund të bëjë një hap të madh për të realizuar zgjerimin.

E mirëpres që Këshilli dëshiron të angazhohet më në fund dhe të bëjë një hap të madh për të realizuar Zgjerimin.

Komisioni Evropian ka qenë gjithmonë i gatshëm të bëjë çdo propozim që do të na çonte drejt Zgjerimit të vitit 2030”, shkruan Varhelyi.

Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke thënë se pasagjerët e Ballkanit janë gati të durojnë autobusin e ngadaltë të BE-së.

Ironinë e tij, numri një i qeverisë e ka pasqyruar në llogarinë e tij në "Twitter", ku shkruan:

"KOMISIONI YNË që nuk e zhgënjeu kurrë rajonin tonë, veçanërisht në kohë të vështira. Duhet pranuar se pas fjalimit të papritur të Presidentit Michel në Forumin Strategjik të Bled, autobusi i ngadaltë i BE-së po bëhet një vend interesant për të qëndruar edhe pa një vend të lirë, pa dyshim Ballkani Perëndimor pasagjerët mund të durojnë më mirë kohëzgjatjen e gjatë të udhëtimit ndërsa ndjekin një bisedë me zë të lartë mes djemve të ulur. Le të dëgjojmë se çfarë ka më pas"./ CNA

Lajmet e fundit nga