LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Veliaj, 600 milionë kompanisë që financon portale të shantazhojnë SPAK dhe gazetarë

16 Dhjetor 2022, 18:54, Aktualitet CNA
Veliaj, 600 milionë kompanisë që financon portale të
Fotomontazh - Erion Veliaj dhe Adriatik Doçi, në sfond SPAK

“NOA Control”, kompania që financon portale që shantazhojnë SPAK-un, po merr miliona nga kryebashkiaku Erion Veliaj.

CNA.al mëson se “NOA Control” ka fituar tenderin për “rioptimizmin dhe standartizimin e proceseve të punës të strukturës së institucionit të Bashkisë Tiranë”.

Pra, Bashkia e Tiranës, e cila drejtohet nga Erion Veliaj, i ka dhënë kompanisë “NOA” një tender që shkon mbi 600 milionë lekë të vjetra.

Veliaj, 600 milionë kompanisë që financon portale të

Dhe është pikërisht kjo e fundit kompania që ka financuar me subjektin “NOA Energy” Adriatik Doçin e Rilindjes dhe portalet që bëjnë zëdhënësat e inceneratorëve dhe bëjnë shantazh mbi SPAK për të mbrojtur Mirel Mërtirin, personin e cilësuar si truri i inceneratorëve.

Më parë, CNA.al ka zbardhur të dhëna që zbulojnë tentakulat e kësaj kompanie me pronar Gentian Sulën, i cili ka paguar kazanin e Doçit të Rilindjes me një tjetër kompani ku ai është aksioner, “Prapaskena. com”.

Pagesat janë bërë nga kompania “INTERSIG VIENNA INSURANCE GROUP”, me numër NIPT-i, K12201002T, ku një ndër administratorët është Gentian Sula.

Pagesa e parë është në vlerën 100 056 lekë dhe pagesa e dytë në vlerën 99 969 lekë.

Veliaj, 600 milionë kompanisë që financon portale të

Janë pikërisht këto pagesa që vërtetojnë financimin e Doçit të Rilindjes, i cili paditi në SPAK prokurorët e çështjes së inceneratorëve, si një shantazh për të mbrojtur Mirel Mërtirin.

Dhe "NOA", është kompania e akuzuar për lidhje me nivelet e larta të Qeverisë, që me tenderin e dhënë nga Bashkia e Tiranës tregon se si merr miliona nga Erion Veliaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga