LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta për rrugën në Dukagjin/ Reagon nënkryetari i Bashkisë Shkodër: Presim miratimin e fondit

20 Shkurt 2023, 12:52, Aktualitet CNA
Protesta për rrugën në Dukagjin/ Reagon nënkryetari i
Nënkryetari i Bashkisë, Tonin Dedaj

Banorët e zonës së Dukagjinit kanë protestuar sot para Bashkisë së Shkodrës, ku kanë kërkuar ndërtimin e rrugës që lidh fshatrat e Dukagjinit.

Në një deklaratë për mediat, ka dalë nënkryetari i bashkisë, Tonin Dedaj, i cili është shprehur se në bazë të informacioneve që ai disponon në vitin 2013 nga FNZH është miratuar projekti dhe është shpallur tenderi për ndërtimine fazës së parë, por që nuk u realizua kurrë.

Protesta e banorëve të Dukagjinit dhe kërkesat e tyre janë më se të ligjshme. Bashkia e Shkodrës i është drejtuar Këshillit Bashkiak për miratimin e fondit prej 110 mln lekësh të vjetër për realizimin e projektit në ndërtimin e veprave të artit dhe sheshimin e kësaj rruge. Vendim, i cili nuk ka marrë shprehjen e ligjshmërisë nga ana e prefekturës Shkodër.

Në bazë të informacioneve, të cilat i disponoj, në vitin 2013 nga FSHZH është miratuar projekti dhe është shpallur tenderi për ndërtimin e fazës së parë të kësaj rruge. Por që ky projekt nuk u realizua kurrë. Drejtor i FSHZH në atë kohe ka qenë Benet Beci. Bashkia e Shkodrës e sheh me prioritet këtë problematikë dhe me fondin e emergjencave civile do të ndërhyjë në sistemimin dhe rregullimin e kësaj rruge,” ka thënë ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga