LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nafta ruse, 10 ditë në Portin e Durrësit/ Klodian Tomorri ngre dyshimet e forta

20 Shkurt 2023, 10:27, Aktualitet CNA
Nafta ruse, 10 ditë në Portin e Durrësit/ Klodian Tomorri ngre
Gazetari Klodian Tomorri

Gazetari Klodian Tomorri ka hedhur dyshime të forta në lidhje me anijen që është bllokuar në Portin e Durrësit me mbi 22 mijë ton naftë kontrabandë.

Sipas Tomorit kjo anije kishte 10 ditë që po planifikohej të shkarkohej, duke theksuar se tregtarët kanë gjetur një skemë për të thyer embargon ndaj Rusisë.

Gazetari nënvizon se tregtarët kanë shkuar në Turqi dhe kanë marrë depozita me qira. Më pas kanë ndërruar dokumentet për ta bërë sikur është naftë turke.

Kjo anija e Piro Bares me 22.5 mije ton naftë ruse kishte 10 ditë që vinte vërdallë për t’u shkarkuar. Dhe do ishte shkarkuar, por problemi ishte se dogana shqiptare ishte njoftuar nga të huajt që po ju vjen një anije me naftë ruse.

Ndaj nuk e kalonin dot. Se po mos t’i kapin ata andej jashtë, këtu shkarkohen dhe armë bërthamore. Tani disa nga këta tregtaret tanë kanë gjetur një skemë për të thyer embargon ndaj Rusisë. Kanë shkuar në Turqi dhe kanë marrë depozita me qera.

Marrin naftë nga Rusia, e çojnë në depozitat që kanë marrë në Turqi dhe aty i ndërrojne letrat. E bëjnë sikur është nafte turke. Janë mjeshtra. Mirëpo kjo punë është zbuluar nga autoritet e huaja dhe pavarësisht dashamirësisë se Sulltanit po kapen”, ka shkruar Tomorri./ CNA.al

09:34 Aktualitet Agim Xhafka

Atë mëngjes dhjetori

Kur isha mësues fshati në ato vite të hënave çohesha q...

Lajmet e fundit nga