LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndarja nga jeta e Navanly/ Rama: Kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit

16 Shkurt 2024, 22:50, Aktualitet CNA
Ndarja nga jeta e Navanly/ Rama: Kjo tragjedi nënvizon
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ndarjen nga jeta të liderit të opozitës ruse, Alexei Navanly.

Përmes një postimi në rrjetin social X, Rama shkruan se qëndron ën krah të Presidentit Joe Biden dhe aleatëvë të tjerë për të nderuar sakrificën përfundimtare të Alexei Navalny.

Sipas Ramës kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit dhe vendosmërisë aleate.

Kryeministri shton se duhet të ndajmë përgjegjësinë e mbajtjes së parimeve të NATO-s dhe ndërkohë të përballemi me sfida komplekse.

“Unë qëndroj me Presidentin Biden dhe liderë të tjerë aleatë për të nderuar sakrificën përfundimtare të Alexei Navalny.

Kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit dhe vendosmërisë aleate. Konferenca e Sigurisë së Mynihut është një moment i përshtatshëm për të theksuar rëndësinë e përpjekjeve kolektive, veçanërisht midis aleatëve të NATO-s.

Ne të gjithë duhet të ndajmë përgjegjësinë e mbajtjes së parimeve të NATO-s dhe ndërkohë që përballemi me sfida komplekse, ne nuk duhet të hezitojmë të bëjmë më shumë. Angazhimi 2% është kërkesa minimale, jo maksimumi.

Shqipëria mbetet e përkushtuar për të bashkëpunuar me partnerët tanë për të forcuar aftësitë tona mbrojtëse, duke përfshirë rigjallërimin e industrisë sonë ushtarake”, tha Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga