LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Inceneratorët rikthejnë në skenë Agaçin & Co/ Berisha nuk kursen as SPAK-un

19 Shtator 2022, 12:14, Aktualitet CNA

“Inceneratorët rikthejnë në skenë Agaçin &

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një konferencë për mediat i është rikthyer aferës së inceneratorëve.

Sipas tij, kjo aferë është e vetmja në Shqipëri, Europë dhe botë mbi të cilën kanë rënduar akuza dhe janë shpallur në kërkim menaxherë dhe pronarë të saj, por vazhdon njësoj sikur nuk ka ndodhur asgjë.

“Përshëndetje! Ndërmarrjes kriminale të Edi Ramës, Engjëll Agaçit. Arben Ahmetajt dhe Lefter Kokës, Erion Veliajt, s'ka ligj, nuk ka institucion, s’ka forcë në këtë vend, që mund t'u bëjë gjë. Kështu, muaj më parë, 'skapi' i partisë në njoftimin zyrtar për këtë aferë gjigante që tejkalon 420 mln euro, njofton se bëhet fjalë për korrupsion, procedura prokurimesh antiligjore, falsifikime dokumentesh, larje parash, tjetërsime pronash.

Pra, një kompleks veprash penale nga më seriozet. Kjo ndërmarrje kriminale, aferë, është e vetmja në Shqipëri, Europë dhe botë mbi të cilën kanë rënduar akuza të tilla dhe vazhdon. Janë shpallur në kërkim menaxherë dhe pronarë të saj, ajo vazhdoj njësoj sikundër asgjë s’ka ndodhur nga sa është konstatuar.

Asnjë mandat arresti apo shpallje në kërkim nuk është lëshuar. Askush nuk është burgosur në këtë aferë. Ftoj çdo shqiptar që të shtrojë pyetjen; si mundet pas të gjitha këtyre akuzave, pa shpallje në kërkim”, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga