LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Emërimet e familjarëve të Felajt/ Kreu i KLP-së - Vokshit: E keni miratuar vetë si parlament

3 Korrik 2023, 13:11, Aktualitet CNA

Emërimet e familjarëve të Felajt/ Kreu i KLP-së - Vokshit: E

Kreu i KLP-së, Alfred Balla, pasi ka raportuar mbi veprimtarinë e institucionit për vitin 2022, i është përgjigjur pyetjes së deputetes Albana Vokshi në lidhje me emërimet e familjarëve të deputetes socialiste Ermonela Felaj.

Balla tha se ky ligj është miratuar në 2019 nga deputetët dhe përderisa nuk është shfuqizuar nuk ka asnjë pengesë të bëhet një kërkesë e tillë.

Ai tha se është në dorën e deputetëve për të ndryshuar nenin dhe deri në momentin që kjo nuk ndodh nuk ka pengesa.

Gjithashtu u shpreh se KLP nuk i lidh emrat e prokurorëve me deputetët, por ajo që i shqetëson është papajtueshmëria.

“Nuk i lidhim emrat e prokurorëve me deputetë. Ne na shqetëson papajtueshmëria ambientale. Keni miratuar në 2019 një ligj që e shfuqizon si nen.

Meqenëse e lidhët me lidhje krushqnie, në këtë prokurori të madhe sot KLP është i mbledhur duhet të jetë shprehur në lidhje me prokuroren e fundit që pas 18 vitesh ka kërkuar të transferohet në Tiranë.

Mund ta ndryshoni nenin. Ne e kemi pasur këtë shqetësim, është diskutuar kjo gjë në komision. Nuk kemi pengesë në lidhje me këtë. Keni hallin e moralit apo të ligjit”, tha Alfred Balla.

Lajmet e fundit nga