LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekspertët amerikanë marrin në duar sigurinë kibernetike/ Yuri Kim: Ju nuk jeni vetëm

7 Shkurt 2023, 10:57, Aktualitet CNA

Ekspertët amerikanë marrin në duar sigurinë kibernetike/

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim në konferencën për sigurinë kibernetike, tha sot se SHBA  do të vijojë me ndihmën financiare ndaj Shqipërisë.

Sipas saj fondi prej 50 milionë dollarësh është vetëm fillimi.

“SHBA dënoi Iranin dhe shprehu mbështetjen e plotë për Shqipërinë përballë këtij sulmi. Duke filluar nga muaji korrik SHBA-të kanë dërguar vazhdimisht pa ndërprerje ekspertët tanë më të mirë për të punuar me shqiptarët. Për të analizuar, për të identifikuar dobësitë e mundshme dhe për të marrë masat.  Dy javë më parë, ministri juaj i Mbrojtjes diskutoi përgjigjen tonë të përbashkët për sigurinë kibernetike me Sekretarin tonë të Mbrojtjes. Ju nuk jeni vetëm në përgjigjen ndaj sulmit kibernetik. Ne duhet të identifikojmë mbrojtjen tonë kolektive.  50 milionë dollarë në mbështetje të mbrojtjes kibernetike të Shqipërisë dhe kjo është vetëm fillimi”, tha Kim./CNA.al

Lajmet e fundit nga