LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Begaj dekreton emërimin e ministrave të rinj të qeverisë Rama

9 Shtator 2023, 10:37, Aktualitet CNA

Begaj dekreton emërimin e ministrave të rinj të qeverisë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj ka dekretuar shkarkimin e ministrave që largohen nga detyra, dhe njëkohësisht ka dekretuar emërimin në detyrë të ministrave të rinj.

Kryeministri largoi nga kabineti qeveritar Olta Xhaçkën, Frida Krifcën, Evis Kushin dhe Edona Bilalin, ndërsa ka rikthyer Anila Denajn, e cila më parë ka mbajtur postin e ministres së Financave.

Në krye të Ministrisë së Arsimit ka vendosur Ogerta Manastirliun, tek Ministria e Financave Ervin Meten, Ministër të Jashtëm emëroi Igli Hasanin, ministre Shëndetësie emëroi Albana Koçiun, ministre për Shtetin dhe Sipërmarrjen emëroi Delina Ibrahimajn dhe ministër të Shtetit dhe Pushtetit Vendor emëroi Arbian Maznikun. 

Emrat e ministrave të rinj:

Ministër i Financave - Ervin Mete 

Ministre e Arsimit - Ogerta Manastirliu

Ministër i Jashtëm - Igli Hasani

Ministre e Bujqësisë - Anila Denaj

Ministre e Shëndetësisë - Albana Koçiu

Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen – Delina Ibrahimaj

Ministër i Shtetit për Pushtetin Vendor -  Arbian Mazniku./ CNA

Lajmet e fundit nga