LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

AMA, thirrje institucioneve ligjzbatuese/ "Përparoni hetimet për zbardhjen dhe kapjen e autorëve"

27 Mars 2023, 09:33, Aktualitet CNA

AMA, thirrje institucioneve ligjzbatuese/ "Përparoni hetimet për

Autoriteti i mediave audiovizive (AMA) ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë në godinën e “Top Channel”, ku mbeti viktimë roja i këtij subjekti.

Me anë të një njoftimi, AMA kërkon nga institucionet ligjzbatuese që të përparojnë hetimet për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes dhe autoret të vihen para drejtësisë.

Në njoftim shkruhet gjithashtu se goditja e një mjedisi mediatik është një goditje ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit.

Njoftimi AMA për median:

Ngjarja e mesnatës së kaluar, kur godina e televizionit Top Channel ishte objekt një sulmi me armë zjarri, me pasojë humbjen e jetës së një punonjësi të sigurisë, po përcillet me shumë shqetësim nga Autoriteti i Mediave Audiovizive. Goditja e një mjedisi mediatik është një goditje ndaj demokracisë, ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit.

AMA shpreh ngushëllimet për familjen e punonjësit që humbi jetën nga ky agresion i papranueshëm dhe qëndron në krah të të gjithë ekipit të televizionit në këto momente të vështira.

AMA kërkon nga institucionet ligjzbatuese që të përparojnë me shpejtësi për ndriçimin sa më pare të rrethanave dhe autorët të vihen para përgjegjësisë ligjore./CNA                                                                     

Lajmet e fundit nga