LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

35 vjetori i ekzekutimit të poetit martir, Havzi Nela/ Berisha: Ishte një gjeni

11 Gusht 2023, 11:39, Aktualitet CNA

35 vjetori i ekzekutimit të poetit martir, Havzi Nela/ Berisha: Ishte

PD e Sali Berishës, sot ka përkujtuar 35 vjetorin e ekzekutimit të poetit martir, Havzi Nela.

Ish kryeministri Sali Berisha në fjalën e tij tha se Havzi Nela ishte një gjeni një simbol i ndritur dhe i gjithë dimensioni i tij universal ishte kombi, liria e kombit, dinjiteti njerëzor dhe Kosova.

Ishte një gjeni, qëndroi i pamposhtur në çdo rrethanë. Havzi Nela është një simbol i ndritur,një simbol nga më të arrirët në historinë  lirisë dhe mendimit të lirë dhe është një poet universal.

I gjithë dimensioni universal i tij ishte kombi, liria e komnbit, dinjiteti njerëzor, ishte dhe Kosova.

Në kohën e Havzi Nelës Kosova ishte e ndaluar. Unë isha lindur dhe rritur në Tropojë, por librat e mi flisnin për Mongolinë por për Kosovën nuk kishte asnjë fjalë. Kosova ishte e ndaluar.

Hafzi Nela i kushtoi asaj mijëra vargje. Në këtë kontekst është një simbol i ndritur”, tha Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga