LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Më 24 korrik largohet nga Presidenca/ Meta rrëfehet: Ja pse e pranova postin dhe pse nuk u largova më herët

19 Maj 2022, 20:07, Politikë CNA

Më 24 korrik Ilir Meta lë detyrën e Presidentit të Republikës, ndërsa mundësitë për riemërim i ka shumëzuar me zero.

Në një intervistë për emisionin ?Të Paekspozuarit?, Meta tha se ai do të ishte larguar më parë se 24 korriku 2022, por nuk e mori një vendim të tillë pasi nuk ia lejoi betimi Kushtetues.

?Më 24 korrik 2022 do të iki nga Presidenca. Duhet të kisha ikur më herët, po betimi Kushtetuese nuk ma lejoi. Rizgjedhja ime si President? Për mua është çështje e përfunduar. Këtë post nuk e mora për të përfituar, por për të zgjidhur çështjen e çadrës së vitit 2017 dhe mundësuar hyrjen e opozitës në zgjedhje?, tha Meta.

Presidenti më tej tha se gjithmonë ka bërë zgjidhjen më të mirë, duke dhënë edhe shembujt konkretë.

?Unë në çdo kohë kam bërë zgjedhjen më të mirë të mundshme duke parë në radhë të parë interesin e shqiptarëve.

Këto i kam treguar me qëndrimet e mia

1) Për marrëveshjen e 17 majit.

2) Për djegien e mandateve

3) Për bojkotin që Lulzim Basha i bëri Reformës në Drejtësi dhe të gjitha këtë qëndrime unë i kam bërë publike?, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga