LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

'Presidenti'/ Alibeaj: I kam firmat! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

19 Maj 2022, 13:39, Politikë CNA

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, përsëriti edhe njëherë se se opozita do të propozojë 4 emra për Presidentin e rid he këto emra do t?ja ofrojë palës tjetër.

I pyetur nga gazetarët nëse mund t?i sigurojë 20 firma deputetësh për emrin e kandidatit, deputeti pretendon se plotëson 26 firma, duke iu referuar pjesëmarrjes në takimin e sotëm të grupit.

?Procesi është parlamentar, deputetët marrin pjesë. Kolegët ma adresuan mua dhe ata vetë që të bëjnë çfarëdolloj tentativash për sjellje individuale. Sot, shumica 26 kolegë iu përgjigjen pjesëmarrjes në mbledhjen e grupit, por sërish… Zyrtarisht po iu them ishin ato numra?, u shpreh ai në një dalje për mediat.

Gjithashtu, Alibeaj deklaroi se do të bëjë publike çdo shmangie nga detyrimet të palës tjetër.

?Po, e drejta për të propozuar është e opozitës, katër emra. Hapi i dytë është ofrimi i palës tjetër që mes katër emrave që besojmë se përmbushin kriteret tona, prej katër duhet të zgjedhin dy.

Ky është një mekanizëm, pasi procesi është i përbashkët se Presidenti është i shqiptarëve jo i një pale.
Dhe hapi 3 mes dy kandidaturave duhet zgjedhur një si garanci që nuk është proces farsë, nuk është lojë, por proces që në hapat e parë i jep legjitimitetin e duhur, përfaqësues dhe i mbështetur nga shqiptarët.

Dokumenti është i qartë dhe i saktë. Kandidatura unike e do të ketë edhe mbështetjen me firma të secilës palë si garanci që nesër mos thonë nuk na pëlqen. Kjo do të ishte loja.

E ka lexuar zotëria disa herë sepse është kush që duhet të mbështetet nga të gjithë. Të jetë proces i përbashkët sipas hapave që thashë , të cilat duhen respektuar në mënyrë strikte. Nëse shihet se ka një shmangie. Dokumenti i thotë qartë që jo vetëm që duhet respektuar po në momentin që ka një shmangie nga detyrimet jo vetëm që konsiderohet thyerje por do të bëhet edhe publike.
Është proces me një palë të tretë që është publiku shqiptar. Nëse një palë nuk i qëndron angazhimeve, do të bëhet publike?, u shpreh deputeti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga