LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Presidenti i ri/ Mediu zbulon emrin e parë që ai ka diskutuar me Dukën

18 Maj 2022, 13:53, Politikë CNA

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në cilësinë e kreut të Aleancës për Ndryshim, ka folur për çështjen e zgjedhjes së Presidentit. Sot u arrit në një konsensus mes Enkelejd Alibeajt dhe Taulant Ballës, për zgjedhjen e Presidentit, ndërsa Mediu ka kërkuar konsensusin mes opozitës për të dalë në një emër të përbashkët.

Ai tha në “Top Talk” se ka nisur diskutimet me kreun e PAA, Agron Duka, ku kanë shprehur emrin e Dashamir Shehit si personin e duhur për të ardhur në krye të shtetit.

?Racionalja do të kërkonte një kandidat të përbashkët. Ne si opozitë duhet të jemi të afruar për të kriujuar mes vetes marrëdhënie konsensuale pastaj ta ndërtojmë me palën tjetër. Ne kemi filluar të diskutojmë edhe për emrat. Unë kam diskutuar edhe me Agron Dukën dhe kemi propozuar emrin e mikut tonë Dashamir Shehi. Ka një histori politike, por thamë edhe një herë që duhet konsensus i përbashkët?, tha ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga