LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paralajmërimi i Ramës për kryebashkiakët/ Ngjela “nxjerr sekretin”:  Nga i ka marrë kryeministri informacionet

11 Maj 2022, 15:18, Aktualitet CNA

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar paralajmërimin që kryeministri Edi Rama bëri ditën e sotme për kryebashkiakët.

Në një intervistë për media, Ngjela u shpreh se Rama ka informacione nga agjencitë e tyre, ndërsa nuk la pa komentuar edhe thirrjet e kryeministrit për hetimin e Berishës dhe Metës. Për këtë rast, Ngjela tha se të gjithë politikanët ishin të shqetësuar me hetimet që SPAK-u po bënte lidhur me pasuritë e tyre.

?Nuk është shteti i qeverisë, është shteti i gjykatës ky. Pra gjykata jonë ka qenë një gjë e pavlerë e korruptuar. Por ky sistem është sistemi i gjykatës nuk është i qeverisë. Kryeministri prezumohet i akuzuar në çdo çast në vendet e tregut të lirë. Në demokraci, çdo kryeministër prezumohet i akuzuar. Kryeministri mund të ketë informacione të tilla për kryebashkiakët sepse janë vartësit e kësaj qeverie. Ka mundësi nuk e ka njoftuar SPAK-u por e kanë njoftuar agjenci të tjera?, tha Ngjela.

I pyetur nëse është apo jo normale që një kryeministër të bëjë deklarata të tilla me denoncimet për kryebashkiakët e tij në SPAK, avokati tha: ?Por edhe Rama duhet të shkojë në vetting, madje ish ministrat duhet të jenë të parët. Një nga një e të tërë do kalojnë nga ajo vërë. Pronat duhet t?i provojnë se i kanë blerë me paratë e tyre. Politiklanët janë të shqetësuar por nuk dinë të mbrohen. Unë them se çfarë thotë ligji. Këtë e kërkon ligji?./CNA.al

Lajmet e fundit nga