LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Politika në “lupën” e ekspertëve të psiko-analizës/ Zbardhen emrat e përfshirë në studim

30 Mars 2022, 11:40, Politikë CNA

CNA.al në tre shkrime ka publikuar një raport të plotë rreth profilit politik të ish-kreutë të PD, Lulzim Bashës.

Bëhet fjalë për një raport me 50 faqe, ku në fakt nuk është përfshirë vetëm Lulzim Basha. Janë 10 personazhe të klasës politike në Shqipëri, sjellja e të cilëve është bërë pjesë e këtij studimit.

Studimi është kryer rreth 4 vite më parë, pas zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të vitit 2017.

CNA.al ka mësuar se emrat e përfshirë në studim janë:

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj.

Deputetja e PD, Grida Duma.

Zv.kryeministri dhe ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj.

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi.

Deputeti i PS, Damian Gjiknuri.

Ministrja e Infratrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku.

Kreu i Partisë Republikane, deputeti Fatmir Mediu.

Dhe kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Studimi është kryer nga një grup multidisiplinar të huaj dhe shqiptarë në kuadër të një projekti.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, Ekspertët u ulën dhe në kuadër të një projekti për një politikë të pastër dhe të përgjegjshëm, hartuan 10 profilizime psikologjike për 10 politikanët që do kenë impakt publik në vitet e ardhshme në vend.

Dokumentacioni i këtij projekti do të mbahej konfidencial, por do të shfrytëzohej nga media, universitete dhe mediume për të kuptuar udhëheqësit e tyre në raport me të vërtetën.

Ky projekt ishte sipas shembullit të Alan Fridman, biografit të Berluskonit, i cili nuk e filloi punën e tij pa u orientuar nga një profil shkencor i Berluskonit. Në këtë kuadër në fillim të vitit 2022 janë bërë edhe profilizimet e liderit Rus Vadimir Putinit, Zelenskit dhe Lukashenkos të Bjellorusisë.

Qëllimi është thjesht një kundërvënie ndaj trukeve, maskave dhe mekanizmave mbrojtës që kanë politikanët në publik, të kuptohen më mirë nëpërmjet këtyre analizave cilët janë në të vërtetë dhe si duhen lexuar.

Janë disiplina që studiohen në profilizimin kriminal, sipas variantit të BAU në FBI. Ekspertët mbledhin dhe përpunojnë të dhëna të së shkuarës por edhe të sjelljeve aktuale politike. Gjithçka fillon me historinë familjare e shkon deri tek metodat më të fundit të ekspertizës për një profil njerëzor.

Studimi bazohet mbi:

Hitorinë familjare

Mënyra e të folurit

Mënyra e të ecurit

Daljet në publik

Pamjet e paautorizuara

Gjuha e trupit

Mimika

Histori dhe dëshmi mbi sjelljen etj

Kinesiologjia

Oklesika

Heptika

Prosimeksi./CNA.al

Lajmet e fundit nga