LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Urdhër-arrestet për inceneratorët, të vonuara"/ Kryemadhi: Rama ka gjithmonë gati një justifikim për të penguar drejtësinë

29 Mars 2022, 19:06, Politikë CNA

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, në një intervistë për emisionin “Now” me Erla Mëhillin në Euronews, ka komentuar aferën e inceneratorëve. Ajo e ka quajtur urdhërarrestet e SPAK të vonuara.

?Tani bëhen 394 ditë nga momenti që kemi bërë padinë e parë dhe nesër bëhet një vit nga padia e tretë. Siç mund të themi që veprimi i sotëm është i mirë, mund të themi që gjithashtu është shumë i vonuar. Arsyet e vonesës mund të jenë politike, administrative etj.

Mund të duam të justifikojmë me mungesë infrastrukture, njerëzish apo barrierat e vëna nga qeveria për të mos dorëzuar dokumentacionet. Mënyra se si qeveria Rama punon është të vendosë pengesa me justifikimin e luftës në Ukrainë, nisjen e negocitave të Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Europian, pandemia e të tjera si këto për të frenuar sistemin e drejtësisë?, deklaroi ajo.

Kryemadhi ka sqaruar edhe faktin që Komisioni Hetimor sipas saj nuk bëri asgjë tjetër veçse vonoi procesin, në vend që të bënte të kundërtën.

?Komisioni Hetimor që u krijua në Parlament vonoi me rreth 5 muaj procesin për të cilin SPAK-u duhej të ecte.LSI nuk ka qenë pjesë e Komisionit pasi është refuzuar me të drejtë vetojë nga PD e asaj kohe nga zoti Basha e Jorida Tabaku, refuzim që duket se erdhi si pasojë e ndjesisë së inferioritetit?, u shpreh kryetarja e LSI-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga