LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncim/ Malltezi: Në Durrës, po intimidohen zgjedhësit

6 Mars 2022, 11:22, Denoncim CNA

Në qendrën e votimin në shkollën “Neim Babameto” në Durrës, është vënë re një numër i madh punonjës të Policisë Bashkiake civile.

Denoncimi është bërë nga Jamarabër Malltezi, i cili ka thënë se në qendrën e votimit ku ai ëhstë nuk ka pasur asnjë punonjës policie, por vetëm militant të Partisë Socialiste, duke filmuar.

Në shkollën ?Naim Babameto?, ku ka 8 QV nuk ka pasur fare prezencë policie, ndonëse e kërkon ligji. Kemi pasur prezencë të policëve bashkiakë pa uniformë që bënin intimidim të zgjedhësve. I kemi identifikuar, i kemi kërkuar të largohen, e kemi filmuar këtë gjë në mënyrë që të identifikonim paligjshmërinë. kanë ardhur 20-30 militantë të PS dhe kanë grabitur telefonin.

Nuk ka pasur dhunë ndaj meje, ka pasur fjalosje. Ma morën celularin dhe e fshinë. Nuk bëmë denoncim se nuk kishte policë fare, ndoshta më vonë. Policia mund të rrinte jashtë dhe të siguronte që brenda të mos kishte aktivistë. ma kthyen telefonin, por kishin fshirë videon?, tha Malltezi./CNA.al

Lajmet e fundit nga