LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mblidhet sërish sot Komisioni për inceneratorët/ Kush pritet të dëshmojë

21 Shkurt 2022, 08:58, Politikë CNA
Mblidhet sërish sot Komisioni për inceneratorët/ Kush pritet

Sot në orën 10:00, pritet të mblidhet sërish Komisioni Hetimor, për inceneratorët.

Ndërkohë, mësohet se këtë javë në Komision do të dëshmojnë, ministra e ish ministra, deputetë dhe kryebashkiakë.

Ditën e sotme parashikohet të dëshmojnë zv.kryeministri Arben Ahmetaj, ministrja Balluku, kryebashkiakët Armando Subasi dhe Emiriana Sako, ish ministri Shkëlqim Cani etj.

Rendi i ditës me pyetjet e dëshmitarëve:

1. Znj. Ariola Kodra – Administratore e Inceneratorit Integrated Energy BV SPV.

2. Znj. Valbona Ballgjini – Ish anëtare e Komisionit të  Prokurimit të  Inceneratorit të Tiranës.

3. Znj. Emiriana Sako – Kryetare e Bashkisë Durrës.

4. Z. Shkëlqim Cani – Ish Ministër i Financave.

5. Znj. Belinda Balluku – Ministre e Infrastrukturës dhe Transportit.

6. Z. Armando Subashi – Kryetatr i Bashkisë Fier.

7. Z. Arben Ahmetaj – Zv. Kryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave.

Në fund të punës së këtij komisioni do të dalin edhe 2 raporte një nga opozita dhe një nga mazhoranca për të punën dhe gjetjen e tij, ndërsa për aferën e inceneratorëve deri tani është në burg ish ministri i Mjedisit Lefter Koka./CNA.al

Lajmet e fundit nga