LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Fluturojnë” inceneratorët/ Qindra mijëra dollarë për agjenci turistike

9 Shkurt 2022, 13:47, Denoncim CNA

Koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri, i cili ka filluar pas ardhjes së Rilindjes në pushtet, është ndër më të akuzuarit, i quajtur edhe si afera e shekullit.

Janë 178 milionë euro, kontrata koncesionare, që fillojnë në Elbasan me 22 milionë euro, shkon në Fier me 28 milionë euro dhe shton oreksin në Tiranë, me një koncesion 128 milionë euro.

Por, krahas ?bëmave? në kontratat koncesionare për tre inceneratorë, ku vetëm një është përfunduar, të tjera skandale dalin në dritë ditë pas dite.

CNA.al ka zbuluar nëpërmjet dokumenteve sesi kompanitë e inceneratorëve kanë paguar në miliona euro gazetarë, portale perfierike, deri edhe mediat kryesore në vend. Pagesa këto të justifikuara si reklama.(Lexo ketu)

Ndërkohë, të tjera detaje vijojnë të dalin në dritë. Kompanitë e inceneratorëve kanë paguar miliona, edhe për agjenci turistike.

Sipas të dhënave zyrtare, Kompania One Explorer, ka të paguar në vlerë totale për disa muaj, 300 milionë lekë vetëm nga kompania e inceneratorit të Tiranës.

Pra, pagesa këto të kryera ndaj një kompanie e cila, sipas ekstraktit është agjensi turistike, por ofron edhe shërbimin si asgjensi e këmbimit valutor.

Kësaj asgjensie i janë paguar 300 mijë dollarë në pak muaj.

Sipas të dhënave bërë publike në emisionin Now me Erla Mëhillin në Euronews deklarohet se prej vitit 2018-2021, edhe pse përgjatë 2020 pandemia ishte në kulmin e saj, shoqëritë e Klodian Zotos kryejnë udhëtime me vlerë 186 065 607 lekë ose 1.6 milionë euro. /CNA.al

FOTO-FAKT/ Koncensioni 128 milionë euro vetëm një kapanon

Nuk kanë fund skandalet me inceneratorët/ Miliona për Stela Gugallën dhe Klodian Zoton

Skandali me aferën e inceneratorëve/ Milionat që kanë përfituar Stela Gugallja dhe Klodian Zoto

Afera korruptive e inceneratorëve/ Fundo nxjerr dokumentat, sa ka përfituar kompania e Klodian Zotos

Konfirmohet abuzimi i aferës së shekullit/ Inceneratori i Fierit i papërfunduar prej dy vitesh

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

Lajmet e fundit nga