LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve, shpjeguar me dy fjalë

10 Shkurt 2022, 11:17, Denoncim CNA

Ka dy momente në lidhje me denoncimin që po bëhet nga Komisioni Hetimor Parlamentar për aferën e inceneratorëve. Ku njëra palë thotë që është skandali më i madh korruptiv i 30 viteve. Pala tjetër thotë ja ku janë inceneratorët, nuk ka asgjë.

Në fakt, kanë qënë mediat që kanë denoncuar të parat inceneratorët, duke e quajtur një aferë korruptive për shkak të mënyrës që është zgjedhur për këto koncesione, të cilat në fakt quhen PPP.

Por i ndërtuar me paratë e qeverisë dhe të buxhetit, vetëm se subjekti që i ka ndërtuar, që kalojnë nëpërmjet të njëjtëve emra, kanë marrë disa kredi të vogla në bankat e nivelit të dytë dhe me paratë që ka paguar Qeveria, i ka ndërtuar këta inceneratorë.

Pra, brenda 3-4 vitesh kanë marrë gjithë lekët, edhe për Elbasanin, edhe për Fierin, këto bashkë 50 milionë euro, ndërkohë për Tiranën janë paguar rreth 40 milionë dollarë.

Sepse jemi përballë faktit ku të dy palët kanë të drejtë.

Pra, edhe mediat e demokratët që bërtasin, edhe socialistët që i mbrojnë inceneratorët dhe portalet e gazetar e paguara prej tyre.

Çështja e inceneratorëve është e përkthyer shkurt me dy versione, e para është si puna e një rruge të ngushtë 3 metër, ku kalojnë qindra makina dhe ka pa fund aksidente.

Për këtë qeveria vendos ta zgjerojë, ta bëjë rrugën me 4 korsi.

Dhe duhet ta bëjë me 4 korsi, që mos ketë më aksidente, do vërë dhe tra, ta paguash taksën që të kalosh, sepse rruga kushton shumë, duhen nxjerrë të ardhurat. Kjo është zgjidhja që ka gjetur Qeveria.

Megjithëse është e varfër, e mbytur në borxhe dhe nuk ka para, ka marrë një kompani private, i ka thënë ?ndërtojë këtë rrugën, unë po të jap lekët, pjesë, pjesë për katër vjet, ma bëj me katër korsi, unë do vë një tra dhe qytetarët do paguajnë taksën kur të kalojnë?.

?Trau? është vënë. Taksa paguhet nga qytetarët kur shkojnë, por në vendin e një rruge me dy korsi, kalojnë në një rrugë të zakonshme, jo tre metër, por 6 metër të gjerë.

Qeveria thjeshtë pagoi para për një ?autostradë? me katër korsi që të vendoste një tra dhe të merrte taksën. Por, ka bërë një rrugë me dy korsi, ka zgjeruar rrugën e caktuar ka vënë traun e qytetarët paguajnë taksën për autostradë.

Nuk ka asnjë ndryshim, më shumë sesa kaq. Thjeshtë dhe vetëm që paratë e paguara nga shteti janë për një ?autostradë me katër korsi?, dhe rruga është me dy korsi dhe ka edhe taksë.

Kjo e para për formën që kanë gjetur.

Ose në rast se dikuj nuk i pëlqen ky lloj krahasimi ka edhe një krahasim tjetër.

Qeveria ka vajtur të blejë një Mercedez të ri në fabrikë, me kilometër zero, që është makinë e modelit të fundit, elektrike dhe që nuk harxhon karburant, por në fakt ka shkuar dhe ka gjetur të magazinuar ose ka marrë të përdorë një Gaz 51, të kohës së Enverit që kërkon nga pas një autobot me karburant. Nuk ka ndonjë ndryshim të madh. Thjeshtë dhe vetëm ka marrë mallin tjetër për tjetër.  Kjo e dyta për kostrot e inceneratorit./CNA.al

?Fluturojnë? inceneratorët/ Qindra mijëra dollarë për agjenci turistike

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

FOTO-FAKT/ Koncensioni 128 milionë euro vetëm një kapanon

Nuk kanë fund skandalet me inceneratorët/ Miliona për Stela Gugallën dhe Klodian Zoton

Konfirmohet abuzimi i aferës së shekullit/ Inceneratori i Fierit i papërfunduar prej dy vitesh

Lajmet e fundit nga