LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Marrëveshja për ndarje tregu është karteli”/ Gazetari zbulon skandalin, provat “këmbanë alarmi”

4 Shkurt 2022, 10:40, Denoncim CNA

Gazetari Klodian Tomorri ka komentuar publikimin e një të Bordit Drejtues të ?Digitalb?, ku diskutohet për ofertat e kompanive në lidhje blerjen e të drejtave të transmetimit.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri thekson se përtej fjalorit banal, ajo që duhet theksuar është se në atë bisedë ata pranojnë haptazi që kanë bërë marrëveshje për të ndarë tregun.

Më tej, ai citon Nenin 4, të ligjit për mbrojtjen e konkurences, i cili thotë që ne rastin e kartelit subjektet gjobiten automatikisht me 10 për qind të xhiros vjetore.

Sipas gazetarit, kjo s?ka nevojë as për hetim se e thonë vet aty tek videoja ata.

?Mediat e publikuan këtë videochatin mes pronareve të mediave dhe Dukës duke u fokusuar tek fjalori i përdorur, por gjëja më e rëndësishme aty është dicka tjetër. Në atë bisedë ata pranojnë haptazi që kanë bërë marrëveshje për të ndarë tregun.

Aty thuhet shprehimisht Dixhitalbi dhe Tringu kanë patur marrëveshje që Dixhitalb të mos futej në Champions League. Besoj në këmbim, Tringu linte fushe të hapur tek Seria A dhe spanjolli (Kjo nuk thuhet, por është hamendje). Marrëveshje xhentellmenash dmth.

Marrëveshjen pastaj, sipas asaj që thuhet aty, e paska prishur zonja Hoxha. Më vonë në loje hyri Tibo dhe e cau kartelin. Por nejse, kjo pak rëndësi ka.

Tani marrëveshja për ndarje tregu është karteli. Neni 4, ligji për mbrojtjen e konkurences thotë që ne rastin e kartelit subjektet gjobiten automatikisht me 10 për qind të xhiros vjetore. Nuk e di sa xhiro bëjnë dixhitalbi dhe Tringu bashkë, por kam përshtypjen më shumë se 50 milionë euro duhet të jetë. Ja ku dolën 5 milionë euro për një rrugë fshati.

Kjo s?ka nevojë as për hetim se e thonë vet aty tek videoja ata. Çdo autoritet konkurrence në botë, do bënte feste po të dilte një video e tillë.?-shkruan Klodian Tomorri./CNA.al

VIDEO E CENSURUAR-Gjuhë rruge dhe kërcënime në mbledhjen e bordit të “Digitalb”/ Duka: Çështjet zgjidhen në rrugë ligjore

Lajmet e fundit nga