LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ Jorida Tabaku, pjesë e pazarit?

8 Shkurt 2022, 11:56, Politikë CNA

Afera e incenerartorëve është ndër më të akuzuarat në Shqipëri, për të cilën është vënë në pranga dhe një ish-ministër.

Por, ajo që ndodh më ketë aferë, duket një ?çudi? e madhe. Opozita e Lulzim Bashës, duket se po i mban ?ison? Qeverisë, për të mbyllur me proçedurë, atë që është quajtur edhe si afera e shekullit.

Lulzim Basha ka ngritur një Komision Hetimor Parlamentar, i drejtuar nga Jorida Tabaku, i cili në tre muaj nuk ka bërë asgjë.

Ndërsa dje në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shprehte kënaqësonë që mazhoranca sipas saj po i hap rrugën punimeve të Komisionit.

?Megjithëse qeverinë kundër jam e gëzuar që deputetët e mazhorancës reflektuan duke i hapur rrugë zbatimit të rregullores së kuvendit dhe avancimit të Komisionit Hetimor të Inceneratorëve.

Sot, akoma më shumë jam e vendosur për ta çuar përpara këtë çështje që pakkush besoi se do të rezultonte në një Vaterlo për mazhorancën.

Ditën e sotme i hapëm rrugë thirrjes së 40 dëshmitarëve që do të duhet të dëshmojnë për dijet dhe veprimet e tyre në këtë aferë korruptive.

Do të jenë dëshmitarë edhe pjesa kryesore e Grupit të Strukturuar Kriminal; Edi Rama, Arben Ahmetaj, Damian Gjinkuri dhe Erion Veliaj.

Plotësisht të angazhuar për ta çuar përpara hetimin dhe për t?i shkuar deri në fund aferës së mbi 430 mln eurove.

Shqiptarët meritojnë të mësojnë kush abuzon me taksat e tyre dhe padyshim abuzuesit meritojnë të ndëshkohen nga koka deri tek i fundit.?-shkruan Jorida Tabaku.

Por, pas këtij postimi demokratët kanë ?shpërthyer? në komente kundër zonjës Tabaku, duke hedhur dyshime se edhe ajo është pjesë e pazarit.

?Poo për te prishur prova se është Lul brava brenda se dosja është në SPAK?-shkruan një qytetar.

Ndërsa një tjetër shkruan ?Jorida çdo arsye që jep para demokratëve janë fasadë. Eja tek demokratet për të qënë e besuar për ndryshe do e pësoni si Saimiri, ju të gjithë bravat ju përdoruesit e lëndëve helmuese?.

Gjithashtu një tjetër shkruan ?Nuk e imagjinoj si mund të jenë dëshmitarë kokat që i kanë vjedhur lekët ti po thua që do jenë dëshmitar për ta mbyllur çështjen apo jo?.

Më tej, një qytetar shkruan ?Shtojani pazarin ju bravat e Lul kimikut, kriminelëve të inceratorëve se ne u kemi votu me ba ligje ju bëni pazare me Ramoviçin. Po mos shpresoni se do i gëzoni ato pare që vinë nga helmimi shqiptarëve?./CNA.al

Inceneratorët, afera korruptive që do mbyllet me procedurë si krimet e Lulzim Bashës

Saimiri kanabizimin, Lefteri inceneratorët, po Rama?

Inceneratori i Tiranës/ Provat që ?fundosin? zyrtarët e lartë

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

Lajmet e fundit nga