LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Berisha i përgjigjet Escobar/ Mesazhi për ambasadoren e SHBA

13 Dhjetor 2021, 14:28, Politikë CNA

Gjatë një deklarate për mediat, ish-kryeministri Sali Berisha ndër të tjera është pyetur edhe në lidhje me deklaratën e zyrtarit amerikan, Gabriel Escobar, i cili tha se nëse merr drejtimin e PD, nuk do ta takojë.

Por, Berisha tha se nëse ai merr drejtimin e PD, do të ketë orientimin më properëndimor.

Po ashtu ai i drejtoi një mesazh të fortë edhe ambasadores Yuri Kim, ndërsa theksoi se Shqipëria është e pavarur dhe nuk pranon kurrë guvernator.

?Nëse unë zgjidhem në PD, orjentimi properëndimor i Shqipërisë do të jetë themelor. Ka qenë PD që e dërgoi Shqipërinë në NATO dhe orientimin europoian. Nuk lëviz nga këto parime. Tani vetë kjo lëvizje, në një mënyrë apo tjetrën mbart vlerat e demokracisë europiane dhe amerikane.

Vendimi i shpalljes se Berishës non-grata është pakt i Ramës dhe Sorosit. Unë kam hapur një gjyq dhe ftoj Departamentin Amerikan që çdo dokument ta depozitojnë. Ky është qëndrimi im. Për sa i përket Eskobar, do të jetë i nderuar por nuk do pranohet kurrë guvernator. Ky vend është bërë i pavaruar nga ndihma e një presidenti amerikan. Kosova është bërë e pavarur nga dy presidentë amerikanë. Por nuk ndodh që një përfaqësuës të censurojë se kush hyn apo jo në Kuvend. Është shkelje e demokracisë amerikane, është shkelje e Kushtetutës së SHBA?-tha ndër të tjera Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga