LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si e bleu 180 mijë euro apartamentin Jorida Tabaku?/ Pasuria e kryetares së komisionit të inceneratorëve

2 Dhjetor 2021, 17:56, Politikë CNA

Jorida Tabaku, një nga mbështetëset e Lulzim Bashës në PD ka në zotërimin e saj një pasuri ?modeste?.

Në ILDKPI, Tabaku e cila mban edhe postin e kryetares së komisionit të inceneratorëve në deklarimin fillestar 2021 thekson se disponon dy llogari bankare rrjedhëse, një nga të ardhurat si deputete e PD me vlerë 367.896,15 lek dhe një tjetër nga të ardhurat si pedagoge në Universitetin e Biznesit në Tiranë me vlerë 99.217,21 lekë.

Deputetja gjithashtu deklaron se ka edhe një apartament me sipërfaqe 302 metra katrorë, e cila kap vlerën e 180 mijë eurove. Për burimin e kësaj pasurie, Tabaku deklaron në vitin 2012 se ka marrë kredi 130 mijë euro në një bankë të nivelit të dytë, për 10 vjet me një normë interesi 5%. Tabaku deklaron se kredia është shlyer nga prindërit e saj, raporton CNA.al.

Po ashtu, ajo disponon edhe një automjet Toyota, të blerë në muajin nëntor 2007, me vlerën 18 900 dollarë. Të ardhurat e automjetet Tabaku deklaron se i ka përfituar nga pagat.

Të ardhurat e Jorida Tabakut:

Paga dhe përfitime financiare si nënkryetare e Bashkisë Tiranë- 1.217.681 lekë për periudhën 1 janar-31 dhjetor 2012

Pagesë si anëtare e Bordit të Financave Publike-27.000 lekë

Paga dhe përfitime financiare si deputete e Kuvendit të Shqipërisë 1 janar 2014-31 dhjetor 2016-2.462.965 lekë

Paga vjetore neto si deputete e Kuvendit të Shqipërisë 1 janar 2017-31 dhjetor 2017- 1.408.825 lekë

Të ardhura nga fondi i pensionit special për deputetët pas përfundimit të mandatit 01 janar 2021-9 shtator 2021-627.080 lekë

Pedagoge në Tirana Business University 1 janar 2021-9 shtator 2021-25.804.00 lekë./CNA.al

Lajmet e fundit nga