LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ty të është mbyllur universiteti yt”/ Deputeti demokrat, sulmon Ministren Kushi

3 Nëntor 2021, 10:33, Politikë CNA
“Ty të është mbyllur universiteti yt”/ Deputeti

Komisionet parlamentare janë përfshirë nga debatet.

Deputeti demokrat Luçiano Boçi është përplasur me Ministren e Arsimit, Evis Kushi, ndërsa po diskutohej projektligji për buxhetin e vitit 2022, në sektorin e arsimit.

Sipas Boçit, Universiteti i Elbasanit po mbyllet pasi nuk ka financim.

?Ty të është mbyllur Elbasani, universiteti jot. Se nuk ka financim, cila është paketa financiare për të shpëtuar universitetin. Ka rënë gongu, kemi humbur sensin, e kupton se çfarë alarmi është. E kupton të humbasë mësimi në Shkodër, Korçë. Jemi në mjerim duket të lëvizim me reformat. Nuk kemi më prodhim mësuesish pas 10 viteve. Ne ngremë zërin merrni ekselentët, mos i lini të zvarriten mësuesit, me të drejtë u kërkua rritja e pagave. E kupton ti të jem pedagog ndërkombëtar dhe të marr 600 euro?, është shprehur Boçi.

 Nga ana tjetër Ministrja Kushi ka reaguar e irrituar ndaj deklaratës së Boçit.

 ?Si mundet ju të bëni komente më negative për universitetin e Elbasanit. Si mund ti thoni studentëve të Elbasanit, se universiteti i tyre është i mbaruar, kjo është propaganda më e keqe që ju mund ti bëni qytetit?, është shprehur Kushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga