LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Situata do përkeqësohet”/ Çela “përplaset” me KLGJ, kërkon ndryshime urgjente

23 Korrik 2021, 09:44, Aktualitet CNA
“Situata do përkeqësohet”/ Çela

Kryeprokurori Olsian Çela ka kërkuar ndryshim urgjent të hartës së re gjyqësore, ku KLGJ ka prezantuar që 34 gjykata që janë aktualisht të ngelen 15, dhe vetëm një Gjykatë Apeli në Tiranë.

I pranishëm në tryezën e organizuar nga ministria e Drejtësisë, për 5-vjetorin e miratimit të Reformës në Drejtësi, kryeprokurori theksoi se situata në disa prokurori është e rënduar për shkak të vakancave.

“Harta gjyqësore, ribërja e saj është emergjente, situata në disa prokurori të vendit është e rënduar për shkak të vakancave dhe ajo që parashikojmë për në vjeshtë, kjo situatë do jetë edhe më keq, rrezikojmë që stoku i dosjeve të bëhet i papërballueshëm në kushtet e vonesës.  Ndryshimi në ligjin e magjistraturës, kohëzgjatja mësimeve, viti i tretë të kthehet në vit pune, siç ka qenë më parë. Garantimi i prokurorëve duhet një rritje e dhënies së llogarisë së tyre, mungon matja e performancën profesionale, kërkon një prokurori që vepron si një e tërë, sot sistemi aktual përtej zgjedhjeve të guximshme ka nevojë për përmirësime që të çojë të rritja e eficensës. Duhet të shkojmë drejt dosjes elektronike, do rrisë eficensën, do ulë kostot, do rrisë cilësinë e hetimit, kontributin tonë”, tha Çela./CNA.al

Lajmet e fundit nga