LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rihapja e hetimeve për 21 Janarin/ Imeraj: Disa persona janë dërguar në gjykim

2 Qershor 2021, 20:41, Aktualitet CNA
Rihapja e hetimeve për 21 Janarin/ Imeraj: Disa persona janë

Kryeprokurorja e Tiranës Elzabeta Imeraj ka folur lidhur me rihapjen e hetimeve për ngjarjen e 21 Janarit.

Sipas saj, disa persona janë hetuar dhe janë dërguar në gjykim, ndërsa pjesa tjetër e dosjes është pezulluar.

E ftuar në Opinion Imeraj shtoi se policia ka bërë një listim të detajuar të veprimeve që nuk kanë mundur të bëhen në periudha të caktuara.

?Është një vendim i marr nga Porkuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë për rifillimin e hetimeve. Në rangun e hetimeve të kësaj dosjeje, disa persona janë hetuar dhe janë dërguar në gjykim, ndërsa pjesa tjetër e dosjes është pezulluar dhe ju është referuar organeve të policisë. Për dy të tjerë është vendosur pezullimi i hetimeve.

Një prokuror dhe prokuroria në tërësi, interes parësor kanë gjetjen e autorit. Nga ana e organeve të policisë është bërë një listim i detajuar i veprimeve që mund të kryhen dhe që nuk ka qenë e mundur të bëhen në periudha të caktuara dhe në argumentimin e plotë, prokuroria në rrethana të reja reja ka vendosur rifillimin e hetimeve.

Në asnjë mënyrë nuk ndodh rihetimi i fakteve. Ka një rihetim të filluar për të gjetur autorin ose autorët e një ngjarjeje të tillë?, u shpreh Imeraj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga