LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përballja mes Herzog dhe Peretz/ Izraeli zgjedh presidentin e ri

2 Qershor 2021, 10:50, Kosova & Bota CNA
Përballja mes Herzog dhe Peretz/ Izraeli zgjedh presidentin e ri

Izraeli ka zgjedhur sot presidentin e ri. Në garën mes Miriam Peretz, dhe Isaac Herzog ky i fundit ka  marrë shumicën e votave duke u bërë presidenti 11-të i shtetit të Izraelit.

Ai ka fituar më një rezultat historik 87 me 27 ndaj Pertez.

Deputetët e plenumit të Knesset votuan masivisht për Herzog.

Nëse do të ishte zgjedhur Peretz, atëhere do të bëhej gruaja e parë në postin e Presidentit të Izraelit.

Herzog  do të pasojë Presidentin aktual Reuven Rivlin, mandati i të cilit përfundon më 9 korrik.

 

Lajmet e fundit nga