LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga audio-përgjimi tek vënia në shërbim të Ben Blushit/ Faktet, që SPAK ka për të hetuar Artan Lamen

21 Prill 2021, 09:21, Politikë CNA

Një ditë më parë, gazetari investigativ, Artan Hoxha publikoi një audio-përgjim, ku dëgjohej se si drejtori i Kadastrës, Artan Lame udhëzonte vartësit e tij në lidhje me procesin e legalizimeve.

Lame dëgjohej qartë, duke iu thënë vartësve të tij se nga 170 mijë dosje legalizimesh, vetëm 60 mijë bëhen, kurse për mbi 100 mijë të tjerë, situata duhet mbajtur varur.

Bëmat e Artan Lames ekzistojnë edhe përtej audio përgjimit.

Ai dyshohet se është përfshirë në skandale, në rastet kur ka pasur konflikte pronash.

Në media, në politikë e më gjërë është folur me denoncime, fakte dhe emra konkrete, si dhe kujt i ka shërbyer Artan Lame, duke përdorur institucionin e Kadastrës.

Lame dyshohet e ka vënë institucionin shtetëror, në shërbim të ish drejtuesit të LIBRA-s, sot, Drejtorit të Përgjithshëm të Top Channel,

Më herët, CNA.al ka raportuar një dosje të plotë investigative në lidhje me pasurinë marramendëse të Ben Blushit dhe sesi janë shtuar milionat e tij me ardhjen e Rilindjes në pushtet. (Lexo këtu)

Më poshtë po sjellim rastet e raportuara, ky dyshohet se Artan Lame ka vënë në shërbim të Ben Blushit, institucionin e Kadastrës.

Një zyrtar i Republikës së Shqipërisë që paguhet me taksat e qytetarëve, dyshohet se ka kthyer institucionin shtetëror në privat, për ti shërbyer një ish-politikani.

Këmbanat kanë rënë prej kohësh për drejtësinë, por tashmë ka ardhur koha që të reagojë, pasi faktet nuk mungojnë.

Proku?Mish për top për palën tjetër?/ SPAK reagon pas skandalit të përgjimeve të Artan Lamesroria, SPAK-u duhet t? ua kthejnë institucionet qytetarëve, duke i hequr nga duart e atyre që i kanë marrë peng dhe po i keqpërdorin për interesa të ngushta personale e klanore

Rastet ku dyshohet se është përfshirë Lame

Bëhet fjalë për tre apo katër raste të konflikteve të pronave, të raportuara në media, ku dyshohet se është përdorur drejtpërdrejt Kadastra dhe Aluizni nga Ben Blushi.

CNA.al rreth një vit më parë, ka raportuar në lidhje me legalizimin e një prone në Dardhë të Korçës në zonën turistike me rreth 2 mijë metër katror truall.

Ben Blushi, në një video të publikuar shfaqet duke u përplasur me komshinjtë dhe bashkëfshatarët e tij në lidhje me një truall të cilin ai e ka legalizuar e më pas kishte marrë një leje ndërtimi.

Gjithçka ka ndodhur në një kohë, kur ligji mund të të japë legalizim jo më shumë se për 500 metër katror.

Ndërsa Ben Blushi kishte mundur të siguronte një sipërfaqe trualli gati 2 mijë metër katror, të cilën e kishte legalizuar nëpërmjet Kadastrës. (Lexo këtu)

Rasti i dytë është ai i Dhërmiut mbi të cilin është hedhur dritë pas denoncimit nga ish kryeministri Sali Berisha.

Bëhet fjalë për një sipërfaqe rreth 5800 metër katror truall në Dhërmi, pronë shtet e tjetërsuar, e cila është vendosur në emra të tjerë dhe më pas e regjistruar në emër të Ben Blushit, me anë të një skeme ku është përdorur Kadastra. (Lexo këtu)

 Rasti i tretë, ka të bëjë me një pronë, në Moravë të Korçës. Bëhet fjalë për një pronë me vlerë miliona euro, një investim i tërë i realizuar nga bzinesmeni Arben Reli, ku Kadastra është përdorur në favor të njërës palë me një ndërhyrje të drejtpërdrejtë, çka e çon në akuza Artan Lamen dhe Kadastren e Shqipërisë në lidhje me keqpërdorimin që i është bërë  këtij institucioni, në të paktën tre raste nga drejtori i Top Channel, Ben Blushi.(Lexo këtu)

Përveç audio-përgjimit, të publikuar një ditë më parë, janë të paktën edhe tre raste që dyshohet se Lame është vënë në shërbim të Ben Blushit, duke keqpërdorur institucionet shtetërore dhe drejtësia deri më sot nuk ka reaguar./CNA.al

Foto ekskluzive-Ben Blushi ndryshon pamjen/ Kopjon Ramën, Çimin dhe Sokol Ballën

Flasin banorët e Dardhës/ Ben Blushi po na vjedh dhe shkatërron shtëpitë

Skandalet me përvetësimin e pronave/ A ka sy SPAK të shohë korrupsionin e Artan Lames dhe Ben Blushit?

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Lajmet e fundit nga