LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Atentati në Elbasan/ Meta “mbyll” gojën

21 Prill 2021, 13:33, Politikë CNA
Atentati në Elbasan/ Meta “mbyll” gojën

Në një dalje për mediat nga Fieri, presidenti Ilir Meta është pyetur për ngjarjen tronditëse në Elbasan ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani.

Meta nuk ka dashur ta komentojë ngjarjen me justifikimin se ende nuk dihet dinamika.

“Nuk mund të them asgjë për çështjen e Elbasanit. Nuk mund të flas pa pasur të qartë panoramën apo dinamikën e ngjarjeve. Dihet që Elbasani ka qenë dhe mbetet së bashku me Durrësin dy nga qarqet më problematike. Kandidatë të dosjes së Shijakut dhe të Dibrës janë përsëri kandidatë. Ajo që është shqetësuese në Elbasan është se shumica e krimeve zgjedhore që janë denoncuar i takojnë këtij qarku. Prokuroria është tërësisht e njëanshme dhe po kështu kam kërkuar nga kreu i SHISH vëmendje të veçantë. Dihet që policia në Elbasan bëhet palë midis grupimeve rivale por gjithmonë të lidhura me Taulantin. Ftoj organet ligjzbatuese të shkëpusin çdo kontakt apo preferencë partiake. Do mbajnë përgjegjësi. Vendi mbi të gjitha nuk ka nevojë për asnjë lloj cenimi të standardeve zgjedhore. Dhe kaq sa kanë ndodhur janë cenuar mjaft. Të nisen të gjithë drejt 25 prillit, votat e tyre do numërohen pikë për pikë. Çdo njeri në administratë që përfshihet në krim zgjedhor, përjetësisht nuk do ketë më vend në administratën publike. Nuk ka gjë më të shenjtë se vota e lirë dhe e barabartë. Administrata është aty për t?i shërbyer qytetarëve?, deklaroi Presidenti Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga