LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bëri thirrje kundër punësimit/ Dyfytyrësia e LSI-istit, Endrit Braimllari

1 Prill 2021, 07:49, Politikë CNA

Kandidati për deputet i LSI, Endrit Brahimllari, shokoi kur bëri thirrje kundër punësimit dhe sulmoi ashpër biznesin, që kishte për qëllim hapjen e vendeve të reja të punës në Maliq dhe zhvillimin e zonës atje.

Ndërsa doli kundër banorëve të Maliqit, siç duket me përgjegjësi të plotë, pasi i sheh si potencial për t?u blerë votat, për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike ku ata ndodhen, së fundmi ka pranuar realitetin.

Në rrjetin e tij social, Braimllari është shprehur si i shqetësuar për varfërinë e banorëve në Zëmblak të Maliqit.

?Në Zëmblak të Maliqit aty ku familjet ndihen më të varfëra se kurrë, për shkak të mos mbështetjes së Bujqësisë nga Rilindja. LSI, do të investojë në bujqësinë familjare duke dhënë:Subvencione të drejtpërdrejtë për njësi prodhimi të sipërfaqes dhe për numër krerësh. Do të sigurojmë treg për produktet vendase dhe rritjen e cilesisë së produktit vendas. Do të heqim burokracitë për subvencionet dhe do të mbështesim bujqësinë me 200 milion euro në vit?, është shprehur ai.

Kjo dyfytyrësi e Braimllarit, tregon qartë se ai s do t ia dijë për banorët e Maliqit. Ndryshe nuk do të bënte thirrje kundër hapjeve të vendeve të reja të punës dhe zhvillimit të zonës, në një kohë që pranon gjendjen e rëndë ekonomike atje.

Për më tepër, Braimllari bën premtime, me një LSI  që thuajse është e shkatërruar dhe inekzistente, duke gënjyer dhe mashtrruar, lart e poshtë.

Maliqi dhe fshatrat e tij, sot mbahet nga emigrimi. Në një kohë kur qyteti kishte rrënjosur të shkuarën, u shfaq një projekt ambicioz i biznesmenit Gjergj Luca i përkrahur nga Bashkia Maliq, për të firmosur të ardhmen e kësaj zone.

Nj projekt, për të hapur vende pune, për të zhvilluar dhe nxitur turizmin, për të kthyer jetën në Maliq dhe fshatrat e tij.

Por, LSI dhe Endrit Braimllari, janë kundër këtij zhvillimi, kundër punëismit dhe kundër biznesit./CNA.al

Lajmet e fundit nga