LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ivi Kaso thirrje Celibashit/ “Mirato fletën e votimit, mos rreziko zgjedhjet”

31 Mars 2021, 20:56, Politikë CNA

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në PD, Ivi Kaso i ka bërë thirrje Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi që të mos vonojë më miratimin e fletës së votimit, sepse rrezikohen zgjedhjet.

?Ngelen edhe 25 ditë nga dita e zgjdhjeve, një periudhë kohore shumë e ngushtë dhe fleta e votimit, nga e kaluara, ka marrë 20-25 ditë.

Duke konsideruar faktin që jemi në limitet kohore të miratimit të një flete votimi, që të kenë mundësi objektive operatorët që ta prodhojnë këtë fletë dhe të mund ta shpërndajnë në të gjithë Shqipërinë, në mënyrë që në datë 25 prill të mund të kemi zgjedhje, kërkohen veprime aktive në mënyrë të menjëhershme nga ana e Komisionerit.?, u shpreh Kaso.

Ivi Kaso deklaroi se pas shpalljes së moskompetencës nga ana e Komisionit Rregullator, vendimmarrja për fletën e votimit është në dorën e Celibashit./CNA.al

Lajmet e fundit nga